Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-443-76/05/RS
z 22 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-443-76/05/RS
Data
2005.08.22



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Samochody


Słowa kluczowe
leasingobiorca
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
rata leasingowa
rejestracja umowy
umowa leasingu


Pytanie podatnika
Czy mimo iż umowy leasingu nie zostały ponownie (do 15.06.2005 r.) zarejestrowane w urzędzie skarbowym, Spółka ma nadal prawo odliczać podatek VAT od rat leasingowych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku, działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego spółce jawnej X, oceniając jej stanowisko odnośnie obowiązku ponownej rejestracji w urzędzie skarbowym umów leasingu zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy o podatku od towarów i usług, przedstawione we wniosku z dnia 16.06.2005 r. (data wpływu: 20.06.2005 r.) o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. Spółka dnia 15.04.2004 r. zawarła dwie umowy leasingowe na użytkowanie samochodów Renault Laguna. Począwszy od 01.05.2004 r. Spółka nie odlicza VAT od paliwa od tych samochodów. Odlicza natomiast VAT od rat leasingowych, ponieważ umowy te zostały do dnia 14.05.2004 r. zarejestrowane w urzędzie skarbowym. Po wejściu w życie z dniem 01.06.2005 r. nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług Spółka nie zarejestrowała wspomnianych umów ponownie – do 15.06.2005 r.

2. Przedmiot interpretacji. Czy mimo iż wspomniane umowy nie zostały ponownie zarejestrowane w urzędzie skarbowym, Spółka ma nadal prawo odliczać podatek VAT od rat leasingowych...

3. Stanowisko Wnioskodawcy. Spółka przedstawiła pogląd, iż nie miała obowiązku ponownego rejestrowania umów leasingowych, zarejestrowanych już w 2004 r.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), która weszła w życie dnia 20.04.2004 r., wprowadziła w art. 86 ust. 7 ograniczenie w odliczaniu podatku naliczonego m.in. od rat leasingowych przez leasingobiorców użytkujących samochody, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 tej ustawy, czyli samochody osobowe oraz pojazdy samochodowe niespełniające wymogu minimalnej dopuszczalnej ładowności określonej specjalnym wzorem. Ograniczenie to polegało na możliwości odliczenia jedynie 50% kwoty podatku naliczonego od danej raty, nie więcej jednak niż 5.000 zł w całym okresie użytkowania samochodu.

Jednak w art. 154 ust. 1 i 2 tej ustawy wprowadzono przepis przejściowy, zgodnie z którym wspomnianego ograniczenia nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem leasingu, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed 1.05.2004 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od raty leasingowej. Przepis ten jednak miał zastosowanie w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie tej ustawy (bez uwzględniania zmian tej umowy po jej wejściu w życie) oraz pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14.05.2004 r. Jako że Spółka warunki te spełniła (umowa sprzed 20.04.2005 r., rejestracja w urzędzie skarbowym do 14.05.2004 r.), to uzyskała prawo do odliczania podatku naliczonego od rat leasingowych w pełnej wysokości – w dalszym ciągu na zasadach, jakie przewidywała ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Dnia 1.06.2005 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756). Wprowadziła ona m.in. zmiany we wspomnianym art. 86 ust. 7 dotyczącym ograniczeń w odliczaniu podatku VAT od rat leasingowych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 tejże ustawy z 21 kwietnia 2005 r. w przypadku samochodów będących przedmiotem umowy leasingu zawartej przed dniem wejścia w życie tej ustawy (tj. przed 01.06.2005 r.), kwotę podatku naliczonego od raty leasingowej stanowi kwota podatku naliczonego, jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym przed tą nowelizacją. Przepis ten ma zastosowanie również w odniesieniu do samochodów, w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze dokumentującej ratę, pod warunkiem jednak m.in. zarejestrowania umowy we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15.06.2005 r.

Wspomniane przepisy art. 7 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw, dotyczące obowiązku rejestracji umów m.in. leasingu, nie dotyczą jednak umów, które zostały zarejestrowane na podstawie art. 154 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zawartych przed dniem jej wejścia w życie (tj. przed 20.04.2004 r.). Do tych umów nie miały bowiem zastosowania przepisy art. 86 ust. 3 ustawy, lecz dotyczyły ich zasady odliczania podatku określone ustawą z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zatem Spółka by nadal odliczać podatek naliczony od rat leasingowych na dotychczasowych zasadach, nie miała obowiązku ponownego (do dnia 15.06.2005 r.) zarejestrowania rzeczonych umów w urzędzie skarbowym. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj