Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej
DP/415-21/05
z 6 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/415-21/05
Data
2005.09.06



Autor
Urząd Skarbowy w Skarżysku-Kamiennej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
koszty uzyskania przychodów
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Czy spółka prowadzaca działaność gospodarczą w zakresie budowy mieszkań na sprzedaż może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w roku 2005 lub latach następnych, wydatek poniesiony w 2004r. na zakup nieruchomści gruntowej ?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie budowy mieszkań na sprzedaż i w ramach prowadzonej działalności dokonuje zakupu nieruchomości gruntowych, na których buduje mieszkania w celu dalszej sprzedaży. Wspólnicy rozliczają się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Pytanie spółki brzmi: Czy spółka może zaliczyć wydatek poniesiony w 2004r. na zakup nieruchomości gruntowej do kosztów uzyskania przychodów w roku 2005 lub latach następnych? Zdaniem Spółki może zaliczyć ten wydatek do kosztów w terminie uzyskania przychodów (zaliczek) z tytułu zawartych umów sprzedaży po wystawieniu faktur dla nabywców mieszkań.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku - Kamiennej , udzielając interpretacji prawa podatkowego w przedstawionej sprawie stwierdza co następuje:

Przedmiotem działalności gospodarczej spółki jest budowa i sprzedaż mieszkań w budownictwie wielorodzinnym. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywane są nieruchomości gruntowe, na których realizowana jest budowa mieszkań przeznaczonych na sprzedaż dla osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 , poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 tej ustawy.

Oznacza to, że do kosztów można zaliczyć wszelkie wydatki, koszty, straty i inne wartości o tym charakterze, jeżeli pomiędzy kosztami i przychodami istnieje związek przyczynowo - skutkowy.

W działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę zakup gruntu stanowi element sprzedawanego produktu, zatem jest kosztem uzyskania przychodu stanowiącym zakup towarów handlowych i materiałów.

Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa Rozporządzenie Ministra Finansów z 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) i objaśnienia do podatkowej księgi przychodów .Akt notarialny potwierdzający zakup gruntu należy do dowodów księgowych , o których mowa w § 13 pkt 5 cyt. rozporządzenia.

Wartość zakupu gruntu wynikająca z aktu notarialnego jest zakupem towarów handlowych i materiałów, dlatego zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowi na koniec roku podatkowego towar objęty inwentaryzacją. Koszty związane z tym zakupem: wynagrodzenie notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata notarialna - stanowią koszty uboczne zakupu.Przedmiotowe zdarzenie gospodarcze powinno zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dniu poniesienia wydatku. Zatem wyrażone we wniosku stanowisko spółki jest niewłaściwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj