Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.I/2-4150/29/05
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/2-4150/29/05
Data
2005.09.30



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
małżonek
osoba samotnie wychowująca dzieci
rodzice


Pytanie podatnika
dotyczy możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 26.07.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dębicy z dnia 15.07.2005 r. (znak: PO I/415-15/05) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, odmawia zmiany powyższego postanowienia.

Pismem z dnia 21.06.2005 r. pan Robert M. wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dębicy z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Wniosek podatnika dotyczył możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci. Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż Sąd Okręgowy we W., wyrokiem z dnia 3.12.2002 r., sygn. akt. XIII RC 1622/02, orzekł o rozwiązaniu związku małżeńskiego pana Roberta M. z panią Beatą F., powierzając wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom oraz określając miejsce pobytu dwójki małoletnich dzieci przy ojcu. W dniu 26.04.2003 r. podatnik ponownie zawarł związek małżeński, przy czym obecnej żonie podatnika nie przysługują prawa rodzicielskie do pozostających na utrzymaniu pana M. dzieci. Zdaniem podatnika - w opisanym wyżej stanie faktycznym – może on korzystać z opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Postanowieniem z dnia 15.07.2005 r. (znak: POI/415-15/05) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy stwierdził, iż stanowisko podatnika przedstawione w ww. wniosku jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu powyższego postanowienia organ podatkowy pierwszej instancji, powołując się na treść art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wskazał, iż wnioskodawca - w przedstawionym stanie faktycznym - nie jest osobą samotnie wychowującą dzieci, a w konsekwencji nie może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na podstawie art. 6 ust. 4 ww. ustawy.

Na powyższe postanowienie pan Robert M. złożył w dniu 26.07.2005 r. (za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dębicy) zażalenie, w którym podnosi, że zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli ta osoba jest panną, wdowcem, rozwodnikiem”. Według podatnika jest on rozwodnikiem, który ponownie zawarł związek małżeński z inną osobą, która nie ma żadnych praw do dzieci podatnika. Zdaniem podatnika fakt ponownego zawarcia związku małżeńskiego z osobą, która w stosunku do jego dzieci nie posiada „żadnych praw ani obowiązków”, a w konsekwencji nie ponosi odpowiedzialności za ich wychowanie i utrzymanie - pozostaje bez wpływu na możliwość skorzystania przez niego z preferencyjnego opodatkowania przewidzianego dla osób samotnie wychowujących dzieci. Zawarcie ponownego związku małżeńskiego nie zmieniło bowiem zobowiązań finansowych wobec dzieci nałożonych na pana M. wyrokiem sądowym, orzekającym rozwód.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku podatnika, stanowiska sformułowanego w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dębicy oraz zarzutów zawartych w zażaleniu, stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stosunku do osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:

  1. dzieci małoletnie,
  2. dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
  3. dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku

- podatek może być określony, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci (...).

Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definicja osoby samotnie wychowującej dzieci została sprecyzowana w art. 6 ust. 5. Zgodnie z treścią wskazanego powyżej przepisu za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Zamieszczenie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawowej definicji osoby samotnie wychowującej dzieci powoduje, iż zastosowanie preferencji podatkowych z tytułu samotnego wychowywania dzieci ma zastosowanie do taksatywnie wymienionych osób. W odniesieniu do podatnika brak jest podstaw prawnych do przyznania mu statusu osoby rozwiedzionej samotnie wychowującej dzieci, gdyż aktualnie pozostaje w związku małżeńskim, zawartym w dniu 26.04.2003 r. Fakt nieposiadania przez obecną małżonkę praw rodzicielskich do dzieci małoletnich zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym, pozostaje bez istotnego wpływu na status prawnopodatkowy podatnika. W analizowanym stanie faktycznym nie można bowiem przyjąć, iż „małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich”, a tylko w takim przypadku (oraz jeżeli małżonek odbywa karę pozbawienia wolności) osoba pozostająca w związku małżeńskim, może skorzystać ze sposobu opodatkowania, określonego w art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym w przedstawionym stanie faktycznym i aktualnym stanie prawnym nie istnieje możliwość skorzystania przez podatnika z tej formy opodatkowania.

W związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie podziela pogląd przedstawiony w zaskarżonym postanowieniu organu podatkowego pierwszej instancji z dnia 15.07.2005 r. (znak: POI/415-15/05) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, iż podatnik nie może skorzystać ze sposobu opodatkowania przewidzianego dla osoby samotnie wychowującej dzieci. W konsekwencji brak jest podstaw prawnych do zmiany kwestionowanego postanowienia organu podatkowego pierwszej instancji w oparciu o zapis art. 14b § 5 pkt 1 ordynacji podatkowej, albowiem zażalenie wniesione przez podatnika nie zasługuje na uwzględnienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj