Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP4/443/05/05/KASY/TJ
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP4/443/05/05/KASY/TJ
Data
2005.07.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
kasa rejestrująca


Pytanie podatnika
Czy kasa fiskalna posiada opcję korekty możliwą do wykorzystania w przypadku błędnie zaewidencjonowanej kwoty sprzedaży?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z pismem Podatnika z dnia 02.04.05r. (data wpływu do Urzędu - 13.04.05r.) uzupełnionego pismami z dnia 16.05.05r. i 08.06.05r. o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 02.04.2005r. wraz z uzupełnieniami za prawidłowe.

Uzasadnienie

0.Z przedstawionego w w/w pismach stanu faktycznego wynika, iż Podatnik prowadzi komisową sprzedaż samochodów, obrót z tej działalności ewidencjonuje przy zastosowaniu kasy rejestrującej. W miesiącu lutym br. Strona dokonała sprzedaży samochodu sprowadzonego z Holandii i pomyłkowo zaewidencjonowała w kasie rejestrującej..."jako sprzedaż zwolnioną z VAT , bez uwzględnienia podatku VAT należnego od uzyskanej na sprzedaży marży ...", który stanowi specjalną procedurą opodatkowania towarów używanych. Z przedmiotowego pisma ponadto wynika, iż w związku z zaistniałym błędem Podatnik dokonał poprawy w rejestrze sprzedaży prowadzonym na potrzeby podatku od towarów i usług oraz w deklaracji VAT. W zaistniałej sytuacji Podatnik uznał iż, cyt. ..." nie wiem jak postąpić z ewidencją w kasie fiskalnej (nie ma tam opcji korekty)...".

W związku z powyższym Podatnik prosi o wyjaśnienie:Czy kasa fiskalna posiada opcję korekty możliwą do wykorzystania w przypadku błędnie zaewidencjonowanej kwoty sprzedaży?

W przedmiotowym piśmie Podatnik wyraził, iż nie ma możliwości dokonania korekty (brak tej opcji) w kasie rejestrującej w związku z nieprawidłowo zaewidencjonowaną sprzedażą.

Tutejszy organ podatkowy odnosząc się do opisanego przez Stronę stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie informuje, iż w obowiązującym stanie prawnym, tj. na postawie przepisu § 1 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.) pamięć fiskalna kasy stanowi urządzenie umożliwiające trwały jednokrotny zapis danych dopuszczonych programem pracy kasy bez możliwości ich likwidacji. Urządzenia te pozwalają na wielokrotny odczyt danych i są nieusuwalne bez zniszczenia samego urządzenia.

Oceniając stanowisko Podatnika wyrażone w przedmiotowym piśmie, tut. organ podatkowy zauważa, iż Strona nie ma możliwości dokonania korekty zaewidencjonowanej sprzedaży w kasie rejestrującej. Urządzenia tego rodzaju w zakresie swoich rozwiązań konstrukcyjnych i technicznych nie posiadają funkcji korygowania pomyłek po zakończonej transakcji sprzedaży. Nawiązując do w/cyt. przepisu § 1 ust. 1 pkt. 9 rozporządzenia z dnia4 lipca 2002r. organ podatkowy nadmienia, iż pamięć fiskalna kasy umożliwia trwały jednokrotny zapis danych o sprzedaży bez możliwości ich likwidacji. Natomiast paragony fiskalne - stanowią dokumenty wydrukowane przez kasę dla nabywcy w momencie dokonywania sprzedaży. Korekta paragonu może być dokonana włącznie przed zakończeniem transakcji sprzedaży. Natomiast transakcja sprzedaży, która została zaewidencjonowana w kasie fiskalnej i została zakończona wydrukiem paragonu nie podlega korekcie. Ponadto Urząd nadmienia, iż opisane korekty powinny być uwidocznione w odrębnej, specjalnie w tym celu prowadzonej ewidencji oraz wskazane jest sporządzenie protokołu na okoliczność błędu. W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14 b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym omowa w art.14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja , o której mowa w art. 14 a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji , w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. Organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia - art. 236 Ordynacji podatkowej. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określając istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj