Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-118/05/DG
z 12 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-118/05/DG
Data
2005.08.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
adwokat
działalność gospodarcza
obrona z urzędu


Pytanie podatnika
Zdaniem Strony usługi adwokackie świadczone przez każdego z adwokatów – wspólników spółki cywilnej w ramach obrony/zastępstwa z urzędu są – analogicznie jak usługi świadczone w ramach umowy z klientem – opodatkowane podatkiem od towarów i usług, przy czym podatnikiem podatku od towarów i usług jest spółka cywilna.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z pismem Strony z dnia 11.05.2005r. (wpływ do tut. Urzędu 16.05.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 11.05.2005r. za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż każdy ze wspólników spółki cywilnej - adwokatów wykonuje zawód adwokata wyłącznie w spółce. Spółka cywilna jest podatnikiem podatku od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i jako „jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej” złożyła zgłoszenie rejestracyjne. Usługi adwokackie świadczone są zarówno na podstawie umowy z klientem jak i zlecane są przez Sąd z urzędu.

Zdaniem Strony usługi adwokackie świadczone przez każdego z adwokatów – wspólników spółki cywilnej w ramach obrony/zastępstwa z urzędu są – analogicznie jak usługi świadczone w ramach umowy z klientem – opodatkowane podatkiem od towarów i usług, przy czym podatnikiem podatku od towarów i usług jest spółka cywilna.

Z przedstawionego wniosku wynika, iż Strona zwraca się z zapytaniem odnoszącym się do kwestii czy podatnikiem VAT z tytułu usług adwokackich świadczonych w ramach obrony/zastępstwa z urzędu jest spółka cywilna adwokatów czy też każdy z adwokatów osobno. Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie natomiast z § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 797) w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty. Zasady wyznaczania obrońcy z urzędu oraz zastępstwa procesowego ściśle określają przepisy odpowiednio: art. 72 – 80 ustawy z dnia 19 kwietnia 1969 r – Kodeks postępowania karnego (Dz.U. z 1969r. Nr 13 poz. 96 z późn. zm.) oraz art. 86 – 97 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1969r. Nr 43 poz. 296 z późn. zm.). Zgodnie z nimi obrońcą może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów ustawy o ustroju adwokatury a strony mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników. Biorąc pod uwagę powyższe należy jednoznacznie stwierdzić, iż podatnikami VAT z tytułu świadczonych usług adwokackich w ramach obrony/zastępstwa z urzędu są adwokaci - osoby fizyczne a nie spółka w której są wspólnikami. W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowa). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj