Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-632/12-2/AS
z 17 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-632/12-2/AS
Data
2012.10.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności podlegające opodatkowaniu
dywidendy
przekazanie towarów


Istota interpretacji
opodatkowanie wypłaty zysku wspólnikom w formie rzeczowej, tj. przekazanie nieruchomości



Wniosek ORD-IN 857 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17.07.2012 r. (data wpływu 20.07.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wypłaty zysku wspólnikom w formie rzeczowej, tj. przekazania nieruchomości za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.07.2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wypłaty zysku wspólnikom w formie rzeczowej, tj. przekazania nieruchomości za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

  1. Aktem notarialnym z dnia 21.06.2006 r. Spółka jawna zakupiła nieruchomość zabudowaną. Nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Spółka poczyniła nakłady przewyższające 30% wartości początkowej, od nakładów odliczyła VAT. Część pomieszczeń jest wynajmowana. Spółka zamierza wypłacić wspólnikom udziały w zyskach w formie rzeczowej tj. poprzez przeniesienie własności tej nieruchomości na wspólników w udziałach po 50% zgodnie z umową spółki jawnej. Zdaniem spółki od tej czynności nie powinien być naliczony podatek VAT.
  2. Aktem notarialnym z dnia 14.01.2005 r. małżonkowie w ramach prowadzonej działalności – spółki małżeńskiej nabyli nieruchomość zabudowaną, którą aktem notarialnym z dnia 21.06.2006 r. przenieśli do spółki jawnej. Nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Spółka nie poczyniła nakładów, nie jest wynajmowana. Spółka zamierza wypłacić wspólnikom udziały w zyskach w formie rzeczowej, tj. poprzez przeniesienie własności tej nieruchomości na wspólników w udziałach po 50% zgodnie z umową spółki jawnej. Zdaniem spółki od tej czynności nie powinien być naliczony podatek VAT.
  3. Aktem notarialnym z dnia 02.04.2007 r. spółka jawna nabyła nieruchomość zabudowaną. Spółka odliczyła podatek VAT. Nakłady na nieruchomość nie przekroczyły 30% były na poziomie 8.33%, od tych nakładów został odliczony podatek VAT. Nieruchomość jest wynajmowana. Spółka zamierza wypłacić wspólnikom udziały w zyskach w formie rzeczowej tj. poprzez przeniesienie własności na wspólników w udziałach po 50% zgodnie z umową spółki. Zdaniem spółki od tej czynności nie powinien być naliczony podatek VAT.
  4. Aktem notarialnym z dnia 14.01.2005 r. małżonkowie prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki małżeńskiej nabyli nieruchomość zabudowaną, którą aktem notarialnym z dnia 21.06.2006 r. przenieśli do spółki jawnej. Podatek VAT nie był odliczonym, nie dokonano ulepszeń. Aktem notarialnym z 22.10.2009 r. Spółka przekształciła wieczyste użytkowanie gruntu we własność. Podatek VAT został odliczony. Nieruchomość nie jest wynajmowana – Spółka zamierza wypłacić wspólnikom udział w zysku w formie rzeczowej tj. przez przeniesienie własności nieruchomości w udziałach zgodnie z umową spółki. Zdaniem spółki od tej czynności nie powinien być naliczony podatek VAT.
  5. Aktem notarialnym z 21.01.2010 r. spółka jawna nabyła nieruchomość zabudowaną. Nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, nie było ulepszeń. Nieruchomość jest wynajmowana. Spółka zamierza wypłacić wspólnikom udziały w zyskach w formie rzeczowej przez przeniesienie własności nieruchomości na wspólników w udziałach wynikających z umowy spółki. Zdaniem spółki od tej czynności nie powinien być naliczony podatek VAT.
  6. Aktem notarialnym z 06.05.2010 r. spółka dokonała zamiany nieruchomości, sprzedała działkę niezabudowaną ze stawką VAT i nabyła prawo użytkowania wieczystego gruntu bez VAT. Aktem notarialnym z 26.03.2012 r. wykupiła prawo użytkowania wieczystego, na własność bez VAT. Nieruchomość nie jest wynajmowana. Spółka zamierza wypłacić wspólnikowi udziały w zyskach w formie rzeczowej przez przeniesienie udziałów we własności. Zdaniem spółki od tej czynności nie powinien być naliczony podatek VAT.
  7. Aktem notarialnym z 04.11.2011 r. spółka jawna nabyła nieruchomość gruntową niezabudowaną, nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, nie poczyniono nakładów, nie jest wynajmowana. Spółka ma zamiar wypłacić wspólnikom udział w zysku w formie rzeczowej przez przeniesienie własności nieruchomości na wspólników w udziałach wynikających z umowy spółki. Zdaniem Spółki od tej czynności nie powinien być naliczony podatek VAT.

Całokształt przedstawionych okoliczności sprawy wskazuje, że wątpliwości Wnioskodawcy budzi kwestia uznania wypłaty zysku wspólnikom w formie rzeczowej, tj. przekazania nieruchomości za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy wypłata wspólnikom zysku za rok 2011 i lata ubiegłe w formie rzeczowej tj. przekazania nieruchomości nie jest opodatkowana VAT, gdyż nie można jej uznać za jedną z czynności wymienionych w przepisach o podatku VAT.

Zgodnie z art. 52 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) wspólnik spółki jawnej może żądać podziału i wypłaty całości zysku wypracowanego przez tą spółkę z końcem każdego roku obrotowego. Zysk niewypłacony w danym roku może zostać wypłacony w latach późniejszych (S.Sołtysiński w: S.Sołtysiński, A.Szumański, J.Szwajna, Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Warszawa 2002 str. 329), praktycznie aż do momentu wystąpienia wspólnika ze spółki.

Sam zysk jest kategorią wyrażoną w pieniądzu i w związku z tym jego roszczenie względem spółki o wypłatę zysku jest roszczeniem o charakterze pieniężnym. Zasadniczym obowiązkiem jest zatem wypłacenie żądającemu wspólnikowi określonej kwoty pieniężnej odpowiadającej przewidzianemu w umowie spółki procentowi udziału w zyskach tej spółki. Na mocy ogólnych regulacji Kodeksu Cywilnego (stosowanego odpowiednio do spraw uregulowanych w KSH) Spółka jest uprawniona do podjęcia decyzji, za zgodą wspólnika, o dokonaniu innej formy zaspokojenia roszczenia o zapłatę udziału w zysku spółki, a w szczególności poprzez przeniesienie na wspólnika własności rzeczy lub prawa i w ten sposób zwolnić się z zobowiązania poprzez spełnienie za zgodą wierzyciela, innego świadczenia jest wprost przewidziana jako forma wykonania zobowiązania w art. 453 k.c. stosowanym na mocy odesłania a art. 2 k.s.h. również do zobowiązań o zapłatą zysku pomiędzy spółką a jej wspólnikiem. Dopuszczalność spełniania w takim wypadku świadczenia rzeczowego w postaci przeniesienia własności rzeczy została również potwierdzona przez Janusza Zubrzyckiego (por. J.Zubrzycki, Leksykon VAT 2010, tom 1, Wrocław 2010, str.26).

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatna świadczenie usług na terytorium kraju. Towarami w świetle art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle i ich części będącej przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej a także gruntu.

W art. 7 ust. 1 ustawy postawiono, iż przez dostawę towarów, o której umowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie do ust. 2 powołanego wyżej przepisu, przez dostawą towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwa w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszeniu,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 7 ust. 2 cytowanej ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów jako niepodlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/ 443-165a/09/AW.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 23.03.2009 r., sygn. akt I FPS 6/08 stwierdził, że przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele związane z tym przedsiębiorstwem w świetle art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 01.06.2005 r. nie stanowi dostawy towarów, nawet jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem tych towarów. Wypłata z tytułu zysku nie jest związana z celem osobistym. Celem zasadniczym działalności gospodarczej jest osiąganie zysku, a w konsekwencji wypłata wspólnikom udziałów w zysku.

Analogiczne stanowiska zajmowały sądy administracyjne w sprawach I Sa/Gd 733/09, I Sa/Wr 508/09. W wyroku z dnia 25.01.2011 r., sygn. akt IV Sa/Wa 3068/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że wypłata dywidendy w formie rzeczowej nie jest opodatkowana VAT, gdyż nie można jej uznać za jedną z czynności wymienionych w przepisach o podatku VAT.

W sprawie C-16/93 (Tolmsa) ETS stwierdził, że warunkiem opodatkowania świadczenia za wynagrodzeniem jest istnienie stosunku prawnego, w ramach którego dochodzi do wymiany wzajemnych świadczeń pomiędzy świadczącym usługę a usługobiorcą. Przy wypłacie dywidendy, czy udziału w zysku nie istnieje taki stosunek prawny, w wyniku którego dochodzi do wzajemnych świadczeń.

Reasumując: gdyby uznać, że wypłata udziału w zysku w formie rzeczowej jest nieodpłatnym świadczeniem usług opodatkowanym podatkiem od towarów i usług to w związku z tym, że wypłata ta pozostaje w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Do czynności traktowanych na równi z dostawą towarów ustawodawca, w art. 7 ust. 2 cyt. ustawy, zaliczył również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny,

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Treść art. 7 ust. 3 cyt. ustawy wskazuje, iż przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Zgodnie z art. 7 ust. 4 cyt. ustawy, przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  1. o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
  2. których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne, bądź spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Należy podkreślić, że w sytuacji, gdy podatnik odliczył podatek naliczony przy zakupie towarów, to ich nieodpłatne przekazanie, gdyby było nieopodatkowane, w rezultacie prowadziłoby do sytuacji, gdy żaden z uczestników obrotu gospodarczego nie poniósłby ekonomicznego ciężaru podatku VAT. Pozostawałoby to w sprzeczności z zasadą powszechności i neutralności opodatkowania.

Z przywołanego we wniosku opisu zdarzania przyszłego wynika, iż Wnioskodawca – spółka jawna planuje wypłacić wspólnikom zysk w formie rzeczowej, tj. przekazania nieruchomości. Wątpliwości Spółki sprowadzają się do kwestii uznania ww. czynności za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Zgodnie z art. 52 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) wspólnik spółki jawnej może żądać podziału i wypłaty całości zysku wypracowanego przez tą spółkę z końcem każdego roku obrotowego. Zysk niewypłacony w danym roku może zostać wypłacony w latach późniejszych.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z wypłatą zysku w formie rzeczowej, mianowicie przekazania wspólnikom nieruchomości. Wskazać należy określone transakcje podlegają podatkowi od towarów i usług niezależnie od formy, w jakiej zostały dokonane – również przekazanie towarów w formie wypłaty zysku, co jest zgodne z zasadą powszechności opodatkowania VAT. Jeżeli w ramach wypłaty zysku zamiast wypłaty dokonanej w formie pieniężnej Spółka wydaje towary w postaci nieruchomości, w istocie mamy do czynienia z przeniesieniem prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

W ocenie tut. organu wypłata zysku wspólnikom w formie rzeczowej, tj. przekazania nieruchomości, stanowi przekazanie towarów na cele osobiste wspólników, w sytuacji zatem gdy z nabyciem tej nieruchomości wiąże się prawo do odliczenia podatku naliczonego, stanowi czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług z tytułu nieodpłatnego przekazania w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy.

Odnosząc powyższe do przedstawionych okoliczności sprawy, należy stwierdzić, że wypłata zysku w formie rzeczowej na rzecz wspólników polegająca na przeniesieniu prawa do rozporządzania jak właściciel nieruchomościami przy nabyciu których Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, tj. nieruchomości oznaczonych w przedstawionych okolicznościach sprawy numerami 1, 2, 4, 5, 6 i 7 nie wypełnia przesłanek określonych w art. 7 ust. 2 ustawy, wobec czego nie stanowi czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast wypłata zysku w formie rzeczowej na rzecz wspólników, polegająca na przeniesieniu prawa do rozporządzania jak właściciel nieruchomością, przy nabyciu której Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, tj. nieruchomości oznaczonej w przedstawionych okolicznościach numerem 3, wypełnia przesłanki określone w art. 7 ust. 2 ustawy, wobec czego stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg zasad ogólnych z uwzględnieniem zwolnień przewidzianych w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy.

Odnosząc się do powołanego wyroku NSA sygn. akt I FPS 6/08, wskazać należy, że rozstrzygnięcie powyższe nie może wpłynąć bezpośrednio na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii, bowiem zapadło w odmiennym stanie prawnym.

Ustosunkowując się natomiast do orzeczenia WSA w Warszawie sygn. akt III SA/Wa 3068/10, zauważyć należy, że przedmiotem analizy Sądu było opodatkowanie podatkiem od towarów i usług wypłaty dywidendy w formie prawa do znaku towarowego. Istotą sporu w przedmiotowej sprawie była kwestia utożsamienia wypłaty dywidendy z nieodpłatnym świadczeniem usług. Zatem orzeczenie powyższe jest osadzone w odmiennym stanie faktycznym, rozstrzyga w zakresie nieodpłatnego świadczenia usług i nie może stanowić podstawy do rozstrzygnięcia w analizowanej sprawie.

Końcowo zaznacza się, iż w niniejszej interpretacji nie rozstrzygnięto kwestii ustalenia stawki VAT, bądź zastosowania zwolnienia w przypadku nieruchomości, której przekazanie stanowi czynność podlegającą opodatkowania, a także kwestii ewentualnej korekty podatku naliczonego z tytułu poniesionych wydatków na ulepszenia przedmiotowych nieruchomości, ponieważ nie postawiono w tym zakresie pytania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj