Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423-72/05/SG/1
z 17 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423-72/05/SG/1
Data
2005.10.17



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
dyskonto
przychody należne
rata leasingowa
umowa leasingu


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie ustalenia wysokości przychodu należnego na dzień wypowiedzenia umowy leasingu


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Społki z dnia 18.07.2005r., uzupełnionego pismem z dnia 21.09.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, a mianowicie art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie ustalenia wysokości przychodu należnego na dzień wypowiedzenia umowy leasingu, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

-uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Według przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Spółka osiąga przychody w miesiącu wypowiedzenia umowy leasingu w wysokości wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat pomniejszonych o korzyści, tj. o dyskonto rat oraz o wycenę przedmiotu leasingu na miesiąc wypowiedzenia umowy, co jest zgodne z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka wnosi o potwierdzenie słuszności jej rozumowania, tj., że wysokość przychodu należnego na dzień wypowiedzenia umowy leasingu stanowi kwotę, jakiej domaga się finansujący (właściciel przedmiotu) wynikającą z rozliczenia umowy leasingu, tj. kwotę zdyskontowanych rat pozostałych do końca planowanego okresu trwania umowy leasingu pomniejszoną o aktualną wartość rynkową przedmiotu leasingu na dzień wypowiedzenia tej umowy.

Stanowisko podatnika.

W sytuacji, gdy umowa leasingu nie kończy się w pierwotnie ustalonym terminie, z winy korzystającego (z reguły są to zaległości w płatnościach rat leasingowych) ulega wypowiedzeniu, wtedy zgodnie z art. 70915 kodeksu cywilnego "w razie wypowiedzenia przez finansującego umowy leasingu na skutek okoliczności, za które korzystający ponosi odpowiedzialność, finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści jakie finansujący uzyskał w skutek ich zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy leasingu". Biorąc powyższe pod uwagę, leasingodawca zobowiązany jest ustalić wartość, której może żądać. Są nią raty leasingowe od wypowiedzenia do przewidywanego okresu trwania umowy, gdyby nie doszło do wypowiedzenia pomniejszone o uzyskane korzyści, tj. dyskonto oraz aktualną wartość rynkową przedmiotu leasingu zwróconego przez korzystającego.

Tak ustaloną wartość należy uznać za wysokość przychodu należnego na dzień wypowiedzenia umowy leasingu.

Przepisy prawa podatkowego mające zastosowanie w sprawie:

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się z zastrzeżeniem ust. 3b i 3c, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło:

1)wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych oraz dostarczenie wszelkiej postaci energii, lub

2)wykonanie usługi, lub

3)w pozostałych przypadkach - otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia.

Zastrzeżeniem do powyższej zasady jest ust. 3c w/w ustawy, zgodnie z którym za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu, lub innych umów o podobnym charakterze uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.

Jedną ze wspólnych cech umów wymienionych w przepisie art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest to, że świadczenia należne właścicielowi rzeczy oddanej do używania w najem, dzierżawę lub leasing, mają charakter regularnych świadczeń okresowych i stają się każdorazowo wymagalne po zakończeniu okresu, za który stają się należne.

Wymienione w powyższym przepisie umowy (zdefiniowane w kodeksie cywilnym) charakteryzują się tym, że są to umowy wzajemne, dochodzą do skutku poprzez zgodne oświadczenie woli obu stron, są umowami odpłatnymi a wykonywanie tych umów następuje w dłuższym okresie czasu.

W przypadku wypowiedzenia umowy leasingowej z winy korzystającego, na podstawie przepisów kodeksu cywilnego finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowej zapłaty wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat leasingowych, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy leasingu.

W związku z powyższym na podstawie wyżej cytowanego przepisu art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych u finansującego powstanie przychód na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stały się wymagalne, tj. na dzień wypowiedzenia umowy leasingu.

Przychodem u finansującego będą zatem raty leasingowe, przewidziane w tej umowie, tj. należne za okres od wypowiedzenia umowy do końca okresu, na który została zawarta, pomniejszone o kwotę osiągniętych korzyści, w tym o dyskonto związane z wcześniejszą wymagalnością należności, a także o wartość przedmiotu leasingu, zwróconego leasigodawcy wskutek rozwiązania umowy, przy czym wartość ta może być przyjęta w wysokości równej aktualnej wartości rynkowej.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu wyjaśnia, że w przypadku pomniejszenia przychodu należnego z w/w tytułu o wartość rynkową zwracanego przedmiotu leasingu, w sytuacji późniejszego uzyskania faktycznych korzyści o innej wartości niż wartość rynkowa (np. z tytułu sprzedaży lub ponownego oddania w leasing przedmiotu leasingu), należy skorygować pierwotnie wykazany przychód z tytułu wypowiedzenia umowy w taki sposób, aby ostateczna kwota przychodu z tego tytułu była pomniejszona o kwotę faktycznych korzyści osiągniętych w związku ze zwrotem przedmiotu leasingu.

Ocena prawna stanowiska Strony w świetle przytoczonych wyżej przepisów prawa :

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają w/w przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a ich interpretacja zastosowana przez Spółkę w powyższym zakresie jest prawidłowa.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj