Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
P-III/1/443-60/05
z 11 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-III/1/443-60/05
Data
2005.07.11



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
kasa rejestrująca
odliczenie wydatków na zakup kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Czy z tytułu zakupu drugiej kasy rejestrującej przysługuje Stronie prawo do odliczenia kwoty wydatkowanej na jej zakup w wysokości 50% jej ceny zakupu bez podatku?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity, Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 12.05.2005r. uzupełnionym pismem z dnia 08.06.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zwrotu wydatków poniesionych z tytułu zakupu drugiej kasy rejestrującej w sytuacji, gdy obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej powstał w dniu 01.02.1999r.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 12.05.2005r uzupełnionym w dniu 08.06.2005r. Podatniczka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Strona w związku z przekroczeniem obrotów była zobowiązana do rozpoczęcia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej z dniem 01.02.1999r. Prowadząc jeden punkt handlowy pismem złożonym dnia 08.01.1999r. poinformowała tut. organ podatkowy, iż od dnia 1 lutego 1999r. rozpoczyna ewidencję sprzedaży przy pomocy trzech kas fiskalnych. W rzeczywistości okazało się, iż do ewidencjonowania wystarczająca będzie jedna kasa rejestrująca. Zatem Podatniczka dokonała zakupu i instalacji jednej kasy rejestrującej w dniu 27.01.1999r. Jednocześnie Strona skorzystała z prawa do odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup tej kasy rejestrującej w wysokości 50% jej ceny zakupu bez podatku.

W chwili obecnej limit programu paragonów fiskalnych posiadanej kasy wyczerpał się i Strona zmuszona była do kupna drugiej kasy rejestrującej. Druga kasa rejestrująca została zainstalowana i ufiskalniona w dniu 07.04.2005r.

Treść zapytania i stanowisko podatnika:

1. Czy z tytułu zakupu drugiej kasy rejestrującej przysługuje Stronie prawo do odliczenia kwoty wydatkowanej na jej zakup w wysokości 50% jej ceny zakupu bez podatku...

Zdaniem Strony ma prawo do odliczenia 50% wartości netto zakupu drugiej kasy rejestrującej.

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego:

Zgodnie z art. 29 ust. 2b ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku od towarów i usług), nie więcej jednak niż 2500zł.

W myśl § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 listopada 1998r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 146, poz. 953) dokonanie odliczenia następuje pod warunkiem złożenia przez podatnika w urzędzie skarbowym, co najmniej na 14 dni przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego oświadczenia o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania do ewidencjonowania.

Jednocześnie zgodnie z § 10 ust. 2 w. cyt. rozporządzenia w terminach wynikających z § 1-6 podatnicy są obowiązani prowadzić ewidencjonowanie, w każdym miesiącu, przy zastosowaniu co najmniej 1/20 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas, która została zgłoszona przez podatnika w urzędzie skarbowym, we wszystkich miejscach sprzedaży i świadczenia usług, na dzień rozpoczęcie ewidencjonowania. Od pierwszego dnia każdego następnego miesiąca podatnicy obowiązani są wprowadzić do ewidencjonowania kolejne kasy, w liczbie nie mniejszej niż liczba kas zainstalowanych w pierwszym miesiącu ewidencjonowania.

Z powyższych przepisów wynika, że warunkiem odliczenia kwoty z tytułu zakupu kasy rejestrującej jest rozpoczęcie ewidencjonowania w terminie oraz zgłoszenie oświadczenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich używania do ewidencjonowania.

W przedmiotowej sytuacji pismem z dnia 08.01.1999r. Strona złożyła zawiadomienie o rozpoczęciu z dniem 1.02.1999r. ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu trzech kas rejestrujących wskazując ich miejsce używania do ewidencjonowania. Strona była zobowiązana do rozpoczęcia ewidencjonowania z dniem 1 lutego 1999r. Pierwsza kasa została zainstalowana w dniu 27.01.1999r.

Biorąc pod uwagę treść cytowanego § 10 ust. 2 w. cyt. rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących oraz zgłoszoną przez podatniczkę planowaną do zainstalowania liczbę kas stwierdzić należy, że warunkiem niezbędnym do możliwości skorzystania z odliczenia 50% wartości netto zakupu każdej ze zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania kas rejestrujących była konieczność rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kolejnych kas od pierwszego dnia każdego następnego miesiąca po miesiącu, w którym zainstalowano pierwszą kasę rejestrującą. Oznacza to, że Strona chcąc skorzystać z prawa przysługującego na mocy art. 29 ust.2b ustawy musiałaby rozpocząć ewidencjonowanie przy zastosowaniu drugiej kasy od 01.03.1999r.,a przy użyciu trzeciej kasy od 01.04.1999r.

Natomiast jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego w sprawie druga kasa rejestrująca została zainstalowana dopiero w dniu 07.04.2005r.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj