Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPV-443-15/NO23/05
z 3 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NPV-443-15/NO23/05
Data
2005.11.03



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
korekta podatku
odszkodowania
samochód ciężarowy
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
W dniu 19.07.2005r. uległ wypadkowi drogowemu samochód ciężarowy Mercedes Sprinter, będący środkiem trwałym naszej firmy. Samochód ten był sfinansowany kredytem bankowym. Kredyt ten zabezpieczyliśmy cesją wierzytelności z tytułu ubezpieczenia majątkowego stwierdzonego polisą ubezpieczeniową na w/w samochód. Powyższe zdarzenie zostało zgłoszone do zakładu ubezpieczeniowego, który po dokładnych oględzinach wydał decyzję o likwidacji całkowitej samochodu i o wypłacie w całości odszkodowania na rzecz banku w związku z w/w cesją. Nadmieniamy, że posiadamy ubezpieczenie dobrowolne AC na wymieniony pojazd i w najbliższym czasie zamierzamy sprzedać wrak samochodu.Samochód został zakupiony w dniu 26.01.2005r. a podatek naliczony przy jego zakupie w całości odliczony z uwagi na wykorzystywanie samochodu do wykonywania czynności wyłącznie opodatkowanych.Pytania wnioskodawcy dot. Podatku od towarów i usług:
1.Czy wypłacone odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2.Czy mam obowiązek korygowania podatku naliczonego dotyczącego zakupionego samochodu w związku z jego całkowitą likwidacją?
3. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaż wraku samochodu, który uległ wypadkowi drogowemu, a następnie został całkowicie zlikwidowany (szkoda całkowita)?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a §1, §2, §3, §4, art. 14b §2, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) – Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie postanawia uznać stanowisko zawarte we wniosku z dnia 03.08.2005r. o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.08.2005r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, uzupełniony pismem z dnia 20.10.2005r.

Przedstawiony we wniosku stan faktyczny:

W dniu 19.07.2005r. uległ wypadkowi drogowemu samochód ciężarowy Mercedes Sprinter, będący środkiem trwałym naszej firmy. Samochód ten był sfinansowany kredytem bankowym. Kredyt ten zabezpieczyliśmy cesją wierzytelności z tytułu ubezpieczenia majątkowego stwierdzonego polisą ubezpieczeniową na w/w samochód. Powyższe zdarzenie zostało zgłoszone do zakładu ubezpieczeniowego, który po dokładnych oględzinach wydał decyzję o likwidacji całkowitej samochodu i o wypłacie w całości odszkodowania na rzecz banku w związku z w/w cesją. Nadmieniamy, że posiadamy ubezpieczenie dobrowolne AC na wymieniony pojazd i w najbliższym czasie zamierzamy sprzedaż wrak samochodu.Samochód został zakupiony w dniu 26.01.2005r. a podatek naliczony przy jego zakupie w całości odliczony z uwagi na wykorzystywanie samochodu do wykonywania czynności wyłącznie opodatkowanych.

Pytania wnioskodawcy dot. Podatku od towarów i usług:

1. Czy wypłacone odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

2. Czy mam obowiązek korygowania podatku naliczonego dotyczącego zakupionego samochodu w związku z jego całkowitą likwidacją...

3. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaż wraku samochodu, który uległ wypadkowi drogowemu, a następnie został całkowicie zlikwidowany (szkoda całkowita)...

Stanowisko wnioskodawcy:

Otrzymane odszkodowanie nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, gdyż czynność ta nie jest ani dostawą, ani świadczeniem usług w świetle przepisów o podatku VAT. Jest formą rekompensaty za poniesioną szkodę i nie wynika z odpłatnej dostawy ani usług.Jeśli chodzi o kwestię korekty podatku naliczonego, dotyczącego zakupu samochodu uważam, że opisane zdarzenie nie skutkuje koniecznością korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu. Prawidłowym będzie opodatkowanie podatkiem VAT stawką 22% sprzedaży wraku samochodu i ujęcie uzyskanego przychodu jako przychód z działalności gospodarczej i w rejestrze sprzedaży.

Stanowisko organu podatkowego:

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega:

- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

- eksport towarów,

- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Czynność otrzymania odszkodowania nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych wymienionych w cyt. art. 5 ust.1 ustawy o podatku VAT.

Otrzymanie odszkodowania od zakładu ubezpieczeń w formie pieniężnej nie jest odpłatną dostawą towarów lub odpłatnym świadczeniem usług na terytorium kraju w rozumieniu wspomnianego art. 5 ust.1 pkt. 1 w związku z art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług. Wypłata odszkodowania w postaci pieniądza nie jest towarem, nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem VAT, jest czynnością, która nie wywołuje u podatnika, który otrzymał odszkodowanie żadnych skutków w podatku VAT.

W art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług wymienione zostały przypadki, w których powstaje obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego. Brak wśród nich przesłanek powodujących obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w sytuacji przedstawionej w zapytaniu.

Jeżeli zaś chodzi o sprzedaż uszkodzonego samochodu, to czynność ta jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, wymieniona w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie z art. 41 ust. 1 stawka podatku wynosi 22%.

Mając powyższe na uwadze tutejszy organ podatkowy podziela stanowisko podatnika przedstawione w zapytaniu.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj