Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kole
PP/443-55/05/P/61/05
z 21 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-55/05/P/61/05
Data
2005.10.21



Autor
Urząd Skarbowy w Kole


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
budynek używany
darowizna
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
- Czy darowizna jak i nieodpłatne przekazanie budynków wraz z gruntem będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.),- art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2 oraz art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT,organ podatkowy udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 05.08.2005 r. oceniając stanowisko strony jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 09.08.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Gmina zamierza:a) wyposażyć i przenieść nieodpłatnie na własność samorządowej instytucji kultury Muzeum Technik Ceramicznych z siedzibą w K. nieruchomość zabudowaną (budynek wraz z gruntem) z przeznaczeniem na działalność statutową.Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 24.02.2004 r. została utworzona samorządowa instytucja kultury czyli Muzeum Technik Ceramicznych, która w maju br. zwróciła się z prośbą o przekazanie nieruchomości zabudowanej położonej w K.Z przepisów art. 56 oraz art. 51 i 53 (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2063 z zm.) ustawy o gospodarce nieruchomościami wynika, że samorządowe osoby prawne są nieodpłatnie wyposażane w nieruchomości niezbędne do ich działalności pochodzące z gminnego zasobu nieruchomości. Budynek, w którym mieści się muzeum został wybudowany w latach przedwojennych. b) przekazać jako darowiznę nieruchomości zabudowaną (budynek wraz z gruntem) na rzecz Skarbu Państwa - Ministerstwo Kultury na cele publiczne - siedziba Zespołu Szkół Plastycznych w K.Budynek gdzie obecnie mieści się Zespół Szkół Plastycznych został wybudowany w latach 1982-1983, na stan mienia gminnego przyjęty po komunalizacji mienia czyli w 1990 roku.c) przekazać jako darowiznę nieruchomość gruntową przeznaczoną na cele publiczne pod skrzyżowanie ulic wieczystemu użytkownikowi czyli Województwu Wielkopolskiemu.W latach 1995-2000 w/w nieruchomość została przekazana przez gminę w wieczyste użytkowanie PSS-owi w K. W roku 2000 PSS w K. przekazał odpłatnie prawo użytkowania wieczystego na rzecz Województwa Wielkopolskiego. Obecnie na podstawie art. 13 ust. 2 i 2a ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami strona zamierza przekazać w/w nieruchomość jako darowiznę na cele publiczne.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych strona formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług "przez dostawę towarów rozumie się przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności m.in. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub ww części. Z analizy powyższych regulacji wynika, że skoro nieruchomości zostały przejęte przez gminę w latach kiedy nie obowiązywała ustawa o VAT, tym samym nie przysługiwało prawo do odliczenia. Fakt ten przemawia za tym, że zarówno darowizna jak i nieodpłatne przekazanie budynków wraz z gruntem nie będzie zdaniem strony podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego wymienione w sentencji postanowienia.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:Art. 15 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tegoż artykułu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Z kolei w świetle art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.Stosownie zatem do przedstawionej wyżej regulacji prawnej należy stwierdzić, że powyższe czynności nie będą stanowiły odpłatnej dostawy towarów. Wynika to z faktu, iż przekazanie towaru nastąpi bez wynagrodzenia tj. w formie darowizny, czy nieodpłatnego przekazania.Podatnikowi nie przysługiwało również uprawnienie do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.Biorąc powyższe pod uwagę, organ podatkowy stwierdza, że skoro wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowych nieruchomości to czynność nieodpłatnego przekazania nieruchomości:- zabudowanej budynkiem położonym w K., wybudowanym w latach przedwojennych, w którym będzie się mieściło Muzeum Technik Ceramicznych, oraz darowizna- nieruchomości zabudowanej budynkiem wybudowanym w latach 1982 - 1983, w którym mieści się Zespół Szkół Plastycznych w K.,- i nieruchomości gruntowej z przeznaczeniem na cele publiczne pod skrzyżowanie ulicnie mieści się w pojęciu dostawy towarów i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie informujemy, iż interpretacji w zakresie pytania zawartego w pkt 2 wniosku z dnia 05.08.2005 r., a dotyczącego korygowania podatku naliczonego w przypadku rezygnacji nabywcy z udziału w przetargu lub unieważnienia przetargu udzielimy odrębnym postanowieniem.Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez stronę.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i właściwy miejscowo organ kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj