Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kole
PP/443-58/05/P/59/05
z 7 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-58/05/P/59/05
Data
2005.10.07



Autor
Urząd Skarbowy w Kole


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
- Czy do określenia parametrów zastosowanych we wzorze wynikającym z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) można użyć danych, które są Panu znane, np. dane wynikające z dowodu rejestracyjnego pojazdu. Czy choć nie posiada Pan świadectwa homologacji na samochody ciężarowe można odliczać podatek VAT od zakupionego do nich paliwa (dotyczy okresu od 01.05.2004 r. do 21.08.2005 r.) ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.),- art. 86 ust. 3 i 5 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.05.2005 r.,- art. 9 ustawy z dnia 21.04.2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756),organ podatkowy udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 11.08.2005 r. oceniając stanowisko Pana jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 11.08.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, w której wykorzystuje samochody ciężarowe typu: Jelcz - rok produkcji 1981 i 1989, Kamaz - rok produkcji 1986, Mercedes Benz - rok produkcji 1991, Lublin - rok produkcji 1997, nie posiadające świadectwa homologacji, a więc takie, dla których nie można określić parametrów zastosowanych we wzorze wynikającym z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług zgodnie z art. 86 ust. 5.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych formułuje Pan własne stanowisko, z którego wynika, że sam fakt braku odpisu świadectwa homologacji pojazdu nie uniemożliwia odliczenia podatku naliczonego od zakupionego do niego paliwa. Samochody te są bezspornie ciężarowe. Użytkowane przez Pana samochody były zakupione w okresie, kiedy świadectwa homologacji nie były wymagane, są zarejestrowane i używane jako samochody ciężarowe.Wszelkie dane do zastosowania wzoru wynikającego z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług wynikają z dowodu rejestracyjnego samochodu.Mając powyższe na uwadze uważa Pan, że ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionego paliwa celem wykonania opodatkowanych usług. W przedstawionej sytuacji jest oczywista możliwość odliczenia podatku VAT.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie wymienione w sentencji postanowienia normy prawa podatkowego.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:W świetle art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu - wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych, o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wynikająca ze wzoru określonego w art. 86 ust. 3 i 5 ww. ustawy: Dł = 357 kg + n x 68 kg,gdzieDł - oznacza dopuszczalną ładowność,n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.Ograniczenie w zakresie wysokości odliczenia kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 wyżej cytowanej ustawy o VAT nie ma zastosowania do pojazdów specjalnych - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika że jest to pojazd specjalny.W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w cenie paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych nie posiadających świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku jego uzyskania. Obowiązek ten wprowadzony został dnia 1 stycznia 1984 r. przepisem art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35). Świadectwa te przechowywane są w Ministerstwie Infrastruktury ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa oraz przez podmiot (producenta, importera) dla którego zostało ono wydane.Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, z którego podatnik wywodzi, że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona przytoczonym wyżej wzorem.

W przypadku samochodów, które zostały wyprodukowane po 01.01.1984r. producent lub importer nowych pojazdów obowiązany był dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg ze świadectwa homologacji, będący dla organu rejestrującego źródłem informacji o jego danych technicznych.W przypadku samochodów wyprodukowanych przed 1984 r. dane na potrzeby art. 86 ust. 3 ustawy o VAT należy określić na podstawie wyciągu z zaświadczenia dopuszczalności typu, będącym wcześniejszym odpowiednikiem świadectw homologacyjnych.Natomiast w przypadku posiadania używanego samochodu ciężarowego z państw członkowskich Unii Europejskiej wyjaśnia się, iż europejskie świadectwa homologacji przechowują odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich, które te świadectwa wydały oraz producent danego typu pojazdu.Tak więc podatnik ma możliwość uzyskania informacji i sprawdzenia czy posiadany pojazd ma dopuszczalną ładowność niższą bądź wyższą niż dopuszczalna ładowność obliczona według ww. wzoru, a w związku z tym ustalenia możliwości odliczenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu tych samochodów.Zatem w przypadku samochodów bezwzględnie z istoty swojej będących ciężarowymi, tzn. jeżeli z konstrukcji tych pojazdów wynika, że są one przeznaczone wyłącznie do przewozu towarów, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku na ogólnych zasadach określonych w ustawie o VAT, jednak powinien dołożyć wszelkich starań, aby udokumentować fakt przysługiwania mu prawa do odliczeń.Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego obowiązującego do dnia 21.08.2005 r. i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Pana.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i właściwy miejscowo organ kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj