Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
PB I-3/4117/IN-70/USŁW/2005/PM
z 3 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB I-3/4117/IN-70/USŁW/2005/PM
Data
2005.11.03



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
badanie ksiąg
sprzedaż akcji
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Opodatkowanie dochodów z tytułu zbycia akcji pracowniczych firmy, której siedziba znajduje się w Danii.


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 16 września 2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew z dnia 5 września 2005 r. Nr IX-005/360/Z/K/05 - odmawia zmiany w/w postanowienia.

Z dokumentacji podatkowej zgromadzonej w niniejszej sprawie wynika, iż w dniu 12 sierpnia 2005 r. wystąpił Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew z prośbą o dokonanie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w latach 1999 - 2000 nabył Pan akcje pracownicze firmy, której siedziba znajduje się w Danii.
Część nabytych akcji sprzedał Pan w 2005 roku za pośrednictwem banku spółki.
Pana zdaniem dochód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowych akcji nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew w wydanym w dniu 5 września 2005 r. postanowieniu nr IX-005/360/Z/K/05 nie podzielił przedstawionego przez Pana stanowiska w sprawie.

Nie zgadzając się ze stanowiskiem organu podatkowego pierwszej instancji wyrażonym w w/w postanowieniu, w dniu 16 września 2005 r. złożył Pan zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, wnosząc o zmianę zaskarżonego postanowienia i wydanie właściwej interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego.

Po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje:

Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego jeżeli uzna, że zażalenie podatnika zasługuje na uwzględnienie.

Z akt sprawy wynika, że miejscem Pana zamieszkania jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym, stosownie do przepisów art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podlega Pan w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co oznacza, iż jest Pan obowiązany zapłacić podatek dochodowy od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 w/w ustawy źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne.
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się natomiast przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy).

W przedmiotowej sprawie, posiadał Pan akcje spółki mającej siedzibę w Danii, które to akcje następnie zostały sprzedane za pośrednictwem banku obsługującego tę spółkę.

W myśl art. 20 ust. 1 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie unikania podwójnego podatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 6 grudnia 2001 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 43, poz. 368) dochody osoby mającej miejsca zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, bez względu na to, gdzie są osiągane, a nieobjęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej konwencji, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

A zatem, z uwagi na fakt, iż w powołanej konwencji nie uregulowano szczegółowo zagadnień opodatkowania dochodów ze sprzedaży akcji, w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a konkretnie art. 30b.
Zgodnie ust. 1 powyższego artykułu, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2005 r. od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych z instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.
Stosownie do ust. 5 art. 30b dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.
W myśl art. 30b ust. 3 przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z tymi umowami jest możliwe pod warunkiem posiadania przez podatnika certyfikatu rezydencji.Zgodnie z art. 30b ust. 5a - jeżeli podatnik o którym mowa w art. 3 ust. 1 osiąga dochody, o których mowa w art.30b ust.1, zarówno na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą. Dochodów ze sprzedaży akcji w roku 2005 nie dolicza się do innych dochodów podatnika.

Biorąc pod uwagę powyższe unormowania dochody z tytułu zbycia akcji w Danii w roku 2005 podlegają opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym w wysokości 19 procent uzyskanego dochodu.
Dochód ze sprzedaży akcji w rozpatrywanej sprawie należy zatem ustalić zgodnie z przepisami art. 9 ust. 2 z uwzględnieniem art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w świetle których dochodem ze źródła przychodu, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania natomiast kosztem uzyskania będą wydatki poniesione na nabycie tych akcji.

Końcowo tut. organ pragnie zauważyć, iż zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956) przepisów ustawy, o której mowa w art. 1, nie stosuje się do opodatkowania dochodów (poniesionych strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 r.:

1) z odpłatnego zbycia nabytych przed dniem 1 stycznia 2003 r. obligacji Skarbu Państwa wyemitowanych po dniu 1 stycznia 1989 r. oraz obligacji wyemitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego po dniu 1 stycznia 1997 r.;

2) z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., pod warunkiem że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r.;

3) z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 424, Nr 84, poz. 774, Nr 124, poz. 1151 i Nr 170, poz. 1651), nabytych przed dniem 1 stycznia 2004 r.

Jak wynika z powyższego zwolnieniem nie zostało objęte nabycie akcji pracowniczych - skierowanych do konkretnego kręgu odbiorców.

Z uwagi na powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, mając na względzie zapis art. 14b § 5 pkt 1, stwierdza jak w sentencji niniejszej decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj