Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/wv/443/131/89/2005/GS
z 29 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/wv/443/131/89/2005/GS
Data
2005.06.29



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
faktor
import usług
miejsce świadczenia usług
pożyczka
usługi finansowe
wierzytelność


Pytanie podatnika
Czy na podstawie przepisów ustawy o VAT, w szczególności przepisów art. 27 ust. 3 i 4 oraz art. 43 ust. 1 pkt. 1 w zw. z załącznikiem nr 4 do tej ustawy, Spółka postępuje prawidłowo wykazując w Polsce podatek od towarów i usług (VAT) z tytułu importu usług w związku ze świadczeniem na jej rzecz przez MMM usług faktoringu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku , z dnia 01.04. 2005r. (data wpływudo urzędu), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 27 i art. 43 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:

XXX Sp. z o. o. oraz MMM siedzibą w Niemcy zawarły w dniu 23.07.2004r. umowę faktoringu.Zgodnie z umową Spółka MMM świadczy usługi faktoringu, które obejmują:a) zakup od Spółki przysługujących jej wierzytelności wobec spółki VVV z tytułu zawartych umów leasingu finansowego (na podstawie tych umów Spółka dostarczyła VVV pojazdy użytkowe marki ZZZ),b) adanie sytuacji ekonomicznej VVV oraz współzobowiązanej spółki NNNc) doradztwo finansowe,d) inkaso wierzytelności,MMM jest podatnikiem niemieckiego podatku od wartości dodanej.Pytanie podatnika:Czy na podstawie przepisów ustawy o VAT, w szczególności przepisów art. 27 ust. 3 i 4 oraz art. 43 ust. l pkt. l w zw. z załącznikiem nr 4 do tej ustawy, Spółka postępuje prawidłowo wykazując w Polsce podatek od towarów i usług (VAT) z tytułu importu usług w związku ze świadczeniem na jej rzecz przez MMM usług faktoringu?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem Spółki zgodnie z przepisem art. 27 ust. 3 w zw. z ust. 4 pkt 4 ustawy o VAT, miejscem świadczenia przedmiotowych usług factoringu jest Polska jako miejsce, gdzie Spółka jako nabywca usług posiada swoją siedzibę. Usługi factoringu należą bowiem jako usługi finansowe do kategorii ,,usług niematerialnych", których miejscem świadczenia w rozumieniu powyższych przepisów jest kraj nabywcy usługi. Usługi faktoringu świadczone przez MFI nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT, które obejmują większość usług pośrednictwa finansowego. Brak objęcia tym zwolnieniem usług factoringu wynika wprost z treści załącznika nr 4 do ustawy o VAT „Wykaz usług zwolnionych od podatku".Zgodnie z przepisem art. 17 ust. l pkt. 4 podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku od przedmiotowych usług factoringu jest Spółka jako usługobiorca „import usług". W związku z powyższym praktyka Spółki w powyższym zakresie jest prawidłowa.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym prawnym:

Zgodnie z art. 5 ust. l pkt. l ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju. W myśl art. 8 ust. l pkt. l cytowanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa powyżej, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy usługi wymienione w klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Według opinii organów statystycznych faktoring należy sklasyfikować w grupowaniu PKWiU 65.22.10, usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym, a wiec w grupie usług pośrednictwa finansowego.

Zgodnie z przepisem art. 41 ust. l cytowanej ustawy stawka podatku wynosi 22 % z zastrzeżeniem ust. 2- 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. l. Z kolei zgodnie z art. 43 ust. l pkt. l ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 ustawy. Wśród usług zwolnionych w pozycji 3 załącznika nr 4 do ustawy wymienione usługi pośrednictwa finansowego sekcja J ex (65- 67) według PKWiU. Jednakże powyższego zwolnienia nie stosuje się między innymi w przypadku świadczenia usług pośrednictwa finansowego polegającego na usługach ściągania długów oraz faktoringu. W świetle powyższego usługi faktoringu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22 %.W myśl z art. 27 ust. l ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.Zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 cyt. ustawy w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz: 1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub 2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługęmiejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.W ust. 4 w pkt. 4 określono, m.in., że przepis ust. 3 stosuje się do usług bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki.Biorąc powyższe pod uwagę, miejscem świadczenia przedmiotowych usług factoringu jest Polska jako miejsce, gdzie Spółka jako nabywca usług posiada swoją siedzibę.Usługi factoringu jako usługi finansowe należą do kategorii „usług niematerialnych”, których miejsce świadczenia w rozumieniu powyższych przepisów jest kraj nabywcy usługi.

W art. 2 pkt 9 ustawy zdefiniowano import usług - rozumie się przez to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4;Reasumując, Spółka postępuje prawidłowo wykazując w Polsce podatek od towarów i usług (VAT) z tytułu importu usług.

Pouczenie1.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione, za pośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7-iu dni, licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).4.Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt l lit. a ustawy z dnia 09 września 2000r o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 z późniejszymi zmianami) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj