Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP-2-443/96/04
z 28 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2-443/96/04
Data
2005.01.28



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
licencja
podatek od towarów i usług
prawa autorskie
przeniesienie praw majątkowych
stawki podatku
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować do sprzedaży licencji do audycji radiowych wytworzonych w rozgłośni, będącej radiem publicznym?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, w odpowiedzi na pismo z dnia 09 września 2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 13.09.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004 r. - informuje:

Z treści złożonego w tutejszym organie podatkowym powołanego wyżej pisma wynika, że Spółka sprzedaje licencje do audycji radiowych wytworzonych w rozgłośni, będącej radiem publicznym. Spółka zwróciła się z prośbą o podanie jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować do sprzedaży ww. licencji.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Usługi podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa (art. 5 ust. 2 ww. ustawy). Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również m. in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

Mając na uwadze powyższe, udzielanie przez Spółkę licencji do wytworzonych audycji radiowych jest usługą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, i jeżeli jest świadczone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej to podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania (bez względu na symbol grupowania statystycznego PKWiU), podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7%, stosownie do art. 41 ust. 2 ww. ustawy, jako wymienione w poz. 162 załącznika nr 3 do ustawy. Jednocześnie, stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 przedmiotowej ustawy, zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług są m.in. - wymienione w poz. 11 załącznika nr 4 - usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania z wyłączeniem m.in.:
- działalności agencji informacyjnych,
- usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.
W/w zwolnienie z opodatkowania dotyczy więc tylko niektórych usług, które są objęte grupowaniem statystycznym PKWiU 92.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych lub udzielenie licencji (umowa o korzystanie z utworu) zostało uregulowane w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity : Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.). Stosownie do tej ustawy, umowa licencyjna wyłączna wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności (rozdział 5 wymienionej ustawy).

Tak więc, aby daną usługę można było kwalifikować jako udzielenie licencji ,to winno to wynikać bezpośrednio z zawartej pisemnej umowy.

W związku z powyższym, w przypadku objęcia usługi grupowaniem statystycznym PKWiU 92, usługa nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania jako usługa związana z usługą świadczoną przez radio, z zastrzeżeniem poz. 12. W poz. 12 załącznika nr 4 zostały wymienione jako zwolnione (ex 92.2) usługi publicznych radia i telewizji, z wyłączeniem:
1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2) działalności agencji informacyjnych.

W związku z powyższym, udzielenie przez radio licencji do audycji radiowych, wytworzonych w rozgłośni będącej radiem publicznym, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania jako wymienione w poz. 12 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług (za wyjątkiem usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi oraz działalności agencji informacyjnych).

Jednocześnie tut. organ podatkowy przeprasza za zwłokę w udzieleniu niniejszej informacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj