Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/125/84/2005/JZ
z 28 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/125/84/2005/JZ
Data
2005.06.28



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
faktura
moment powstania obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Kiedy występuje obowiązek podatkowy od faktur wystawionych ostatniego dnia miesiąca bieżącego za usługi wykonane w trzeciej dekadzie, a należność otrzymamy 7 dnia miesiąca następnego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8 póz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.03.2005r. (data wpływu do Urzędu) uzupełnionego pismem z dnia 21 .04.2005r (data wpływu do Urzędu) żądającego pisemnej interpretacji art. 19 ust 13 pkt 2 ustawy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, póz. 535 z późn. zm.)Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:
Na postawie zawartej umowy z kontrahentem Spółka świadczy w niewielkim zakresie usługitransportowe. Ponieważ Spółka nie posiada odpowiedniego swojego taboru samochodowego,korzysta z taboru podwykonawcy.Podwykonawca obciąża Spółkę za wykonanie usługi dekadowo. Po otrzymaniu faktury odpodwykonawcy, doliczamy marżę i obciążamy swojego zleceniodawcę. Termin płatności ustalonyw umowie jest 7 dni od dnia wystawienia faktury sprzedaży.Odbiorca faktury reguluje Spółki należność zawsze w terminie.
Pytanie podatnika:
Kiedy występuje obowiązek podatkowy od faktur wystawionych ostatniego dnia miesiąca bieżącego za usługi wykonane w trzeciej dekadzie, a należność otrzymamy 7 dnia miesiąca następnego.

2. Stanowisko podatnika co do oceny stanu faktycznego

Według naszej interpretacji zgodnie z art, 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku VAT obowiązek podatkowy w zakresie podatku należnego powstaje w momencie otrzymania zapłaty tzn. 7 dnia miesiąca następnego.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U nr 54, póz. 535 z późn. zm.), przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5. ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Ze stanu faktycznego wynika, że Spółka świadcząc usługi transportowe, korzysta z usług podwykonawców, którzy wystawiają faktury za okresy dekadowe. Wnioskodawca dolicza swoją marżę i wystawia fakturę VAT dla zleceniodawcy. Należy zatem przyjąć, że Wnioskodawca świadczy usługi transportowe, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami. Odnosząc się do sytuacji przedstawionej w pytaniu, obowiązek podatkowy od faktur wystawionych ostatniego dnia miesiąca bieżącego za usługi transportu samochodowego osób i ładunków wykonane w trzeciej dekadzie w przypadku gdy Spółka otrzyma należność 7 dnia miesiąca następnego, powstaje z chwilą otrzymania płatności tj. 7 dnia miesiąca następnego. Podatek należy wykazać w deklaracji VAT-7 za miesiąc w którym spółka otrzymała należność za usługę.
Pouczenie
Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe iorgany kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowejw Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowieniew terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa).Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekstjednolity Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 z późn. zm.) zażalenie podlega opłacie skarbowej wkwocie 5 zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znakówopłaty skarbowej na zażaleniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj