Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP-2-443/102/04
z 28 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2-443/102/04
Data
2005.01.28



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
opakowania zwrotne
podatek od towarów i usług
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż opakowań, które mogą być zwrócone, jest zwolniona od podatku od towarów i usług, czy też należy zastosować szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych - art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, w odpowiedzi na pismo z dnia 23 września 2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 24.09.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004 r.- informuje:

Z treści pisma Spółki wynika, że Spółka zajmuje się sprzedażą napojów w opakowaniach, które mogą być użyte jako opakowania zwrotne (butelki, skrzynki itp.).
Spółka zwróciła się z prośbą o interpretację obowiązujących od 01.05.2004 r. przepisów - czy sprzedaż opakowań, które mogą być zwrócone, jest zwolniona od podatku VAT, czy należy zastosować szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych - art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Do dnia 30.04.2004 r. sprzedaż opakowań zwrotnych podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie § 67 ust. 1 pkt 1b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). W stanie prawnym obowiązującym od dnia 01.05.2004 r. dostawa opakowań zwrotnych nie jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971), jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż. Fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań, o których mowa w ust. 1, wystawia się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań.

Zdaniem Spółki, od 01.05.2004 r. do sprzedaży opakowań zwrotnych należy stosować przepisy o towarach używanych, o których mowa w Rozdziale 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
Tut. Organ podatkowy nie podziela stanowiska Spółki, że sprzedaż opakowań zwrotnych, w których dostarczany jest towar sprzedawany przez Spółkę, jest sprzedażą towaru używanego, o którym mowa w rozdziale 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535). Jest to sprzedaż opakowania towaru, a więc dostawa towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%. Natomiast w sytuacji gdy Spółka nie sprzedaje opakowania zwrotnego tylko pobiera za nie kaucję, to nie jest to dostawa towaru. Dostawą towaru, dostarczenie opakowania zwrotnego stanie się dopiero z chwilą upływu terminu do jego zwrotu, jaki wynika z zawartej umowy (jeżeli w tym terminie nie zwrócono opakowania zwrotnego), a jeżeli nie zawarto takiej umowy - nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowania (jeżeli do tego terminu nie nastąpił jego zwrot). Podstawę opodatkowania dostawy opakowania zwrotnego ustala się stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (kwota należna z tytułu sprzedaży opakowania zwrotnego pomniejszona o kwotę podatku należnego).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj