Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP2/443-38/05/AR/3407
z 26 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443-38/05/AR/3407
Data
2005.01.26



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
faktura korygująca
rozliczanie podatku od towarów i usług
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
W rozliczeniu za jaki miesiąc ująć należy fakturę korygującą, wystawioną w związku ze zmianą stawki podatku od towarów i usług?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 27.12.2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 31.12.2004 r.) z zakresu podatku od towarów i usług wg stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 2004 r. wyjaśnia, co następuje:

Wnioskodawca w dniu 21.09.2004 r., na podstawie zawartej umowy oraz oświadczenia Urzędu Gminy, że wykonane usługi budowlano-montażowe dotyczą w 100% infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, wystawił fakturę z 7% stawką VAT, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższa faktura została ujęta w deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień 2004 r. W dniu 16 grudnia 2004 r. Urząd Gminy przysłał Wnioskodawcy aneks, który zmienia kwalifikację zadania, z budowy związanej z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu na przebudowę drogi gminnej, w związku z czym zmienia się stawka podatku od towarów i usług z 7% na 22%. Wnioskodawca zobowiązany jest wystawić fakturę korygującą w miesiącu grudniu i skorygować podatek od towarów i usług z 7% na 22% i ująć w deklaracji VAT-7.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wystawioną fakturę korygującą należy ująć w deklaracji VAT za miesiąc grudzień 2004 r. Swoje stanowisko argumentuje tym, iż w dniu wystawienia pierwotnej faktury, w miesiącu wrześniu, posiadał wyżej wymienione dokumenty dostarczone przez administratora drogi.

Odpowiadając na powyższe zapytanie należy wskazać, że rozliczenie podatku od towarów i usług od wykonania danej czynności winno nastąpić w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. W przypadku wykonywania robót budowlano-montażowych (co miało miejsce w omawianym przypadku), obowiązek podatkowy związany jest z momentem otrzymania zapłaty. W przypadku jej nie otrzymania w terminie 30 dni licząc od dnia wykonania usługi, obowiązek rozliczenia tej czynności przypada na 30 dzień, licząc od dnia wykonania usługi. Regulacja ta wynika z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

W przypadku, gdy obowiązek rozliczenia usługi przypadł na miesiąc wrzesień 2004 r., czynność powyższa winna być wykazana w prawidłowej wysokości (w tym stawka VAT) w tym miesiącu. Jeżeli Wnioskodawca został przez Zleceniodawcę poinformowany w grudniu 2004 r. o zastosowaniu niewłaściwej stawki VAT od czynności wykonanych we wrześniu 2004 r., winien wystawić fakturę korygującą w grudniu 2004 r. na podwyższenie stawki podatkowej i kwoty podatku. Jednakże rozliczenie powyższej usługi nie może nastąpić za miesiąc grudzień 2004 r., ponieważ usługa, z którą wiąże się ta pomyłka, podlega rozliczeniu w miesiącu wrześniu 2004 r. Wnioskodawca winien zatem fakturę korygującą wystawioną w grudniu 2004 r. rozliczyć za miesiąc wrzesień 2004 r., w formie złożenia deklaracji korygującej za ten okres.

Sposób postępowania zaproponowany w piśmie przez Wnioskodawcę – tj. rozliczenie faktury korygującej w miesiącu jej wystawienia (otrzymania potwierdzenia odbioru przez nabywcę) dotyczyłby sytuacji, gdy korekta faktury wpływałaby na obniżenie kwoty podatku, co uzasadnione jest dyspozycją § 19 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

W świetle powyższych ustaleń, tutejszy Urząd nie znajduje podstawy prawnej do potwierdzenia słuszności stanowiska Wnioskodawcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj