Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PBI/415-59/05
z 20 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI/415-59/05
Data
2005.10.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odszkodowania
przychód
remont środków trwałych
samochód ciężarowy
środek trwały
ubezpieczenia majątkowe


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć poniesione wydatki na naprawę powypadkową samochodu ciężarowego będącego składnikiem majątku firmy i nie objętego dobrowolnym ubezpieczeniem?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność w formie spółki cywilnej. W maju 2005r. samochód ciężarowy ujęty w ewidencji środków trwałych spółki, objęty jedynie ubezpieczeniem OC, został uszkodzony podczas kolizji drogowej z winy osoby trzeciej.Z tytułu poniesionej szkody w środku trwałym firma ubezpieczeniowa dokonała wypłaty odszkodowania, które zaliczono do przychodu firmy.Przedmiotowy pojazd został naprawiony w firmie blacharskiej. Za wykonaną naprawę na podstawie wystawionego rachunku zapłacono kwotę 1.500,00 zł, którą zaliczono do kosztów uzyskania przychodów. W późniejszym okresie poniesione zostaną jeszcze wydatki związane z malowaniem samochodu.

Zdaniem Pana poniesione nakłady na naprawę samochodu są kosztami uzyskania przychodu, bowiem z treści art. 23 ust. 1 pkt. 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika jednoznacznie, że koszty remontów powypadkowych przy braku polisy AC wynikające z uszkodzenia podczas wypadku, który został spowodowany z winy osoby trzeciej nie mogą być zaliczone do kosztów.

W opinii tut. organu podatkowego stanowisko w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym, czyli ubezpieczeniem AC. Jak wynika zatem z brzmienia powyższego przepisu ustawodawca uzależnił możliwość uznania wydatków na remont powypadkowy samochodu za koszt uzyskania przychodu od objęcia go dobrowolnym ubezpieczeniem AC.Wobec powyższego wydatek poniesiony na naprawę powypadkową samochodu ciężarowego będącego składnikiem majątku firmy, związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie objętego ubezpieczeniem dobrowolnym nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Nadmienia się jednocześnie, że zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt. 3a w/w ustawy podatkowej do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj