Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/wv/443/106/65/2005/GW
z 2 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/wv/443/106/65/2005/GW
Data
2005.06.02



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
premia pieniężna
rabaty transakcyjne
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Czy rabat potransakcyjny progowy, który można nazwać również bonusem od obrotu, premią pieniężną mający charakter okresowych rozliczeń, a zatem uniemożliwiający powiązanie go z konkretną dostawą należy zdefiniować jako odpłatne świadczenie usług na podstawie art. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535).?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.03.2005r. (data wpływu do tut. urzędu) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późn. zm.)Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Podatnik sprzedaje wyprodukowane przez siebie produkty spożywcze poprzez duże sieci handlowe (supermarkety i hipermarkety, zwane dalej Dystrybutorami). W ramach swojej działalności Podatnik zawarł z Dystrybutorami umowę handlową na mocy, której Dystrybutorzy obciążają Podatnika kosztami z tytułów wymienionych w umowie, między innymi za usługi promocyjne, reklamowe, konsultacji handlowych a także z tytułu rabatu potransakcyjnego progowego. Rabat potransakcyjny progowy zdefiniowany jest jako rabat przyznany przez Podatnika Dystrybutorowi za dokonanie określonej wysokości zakupów. Rabat ten rozliczany jest za okres (kwartał, półrocze) i jest obliczany jako % od osiągniętego przez Dystrybutora obrotu w danym okresie. Dystrybutor wystawia Podatnikowi notę obciążeniową z wartością rabatu potransakcyjnego wzywając zarazem Podatnika do wystawienia faktury korygującej na podstawie noty. Nie jest jednak możliwe ustalenie konkretnych dostaw (w tym rodzajów produktów, towarów), których rabat dotyczy. Jest to rabat od przekroczenia wartości sprzedaży ogółem do konkretnego Dystrybutora.

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem podatnika rabat potransakcyjny progowy, który można nazwać również bonusem od obrotu, premią pieniężną mający charakter okresowych rozliczeń, a zatem uniemożliwiający powiązanie go z konkretną dostawą należy zdefiniować jako odpłatne świadczenie usług na podstawie art. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, póz. 535). Zgodnie z przepisami VI Dyrektywy obowiązek opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług dotyczy wszystkich transakcji z wyjątkiem wskazanych jako niepodlegających opodatkowaniu. Ani Dyrektywa, ani ustawa z dnia 11.03.2004r. nie przewidują wyłączenia czynności udzielania premii pieniężnych z opodatkowania VAT. Zatem Podatnik stoi na stanowisku, że w powyżej opisanej sytuacji Dystrybutor powinien wystawić fakturę VAT, a nie notę obciążeniową wzywającą podatnika do wystawienia faktury VAT korygującej.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznymi prawnym.

Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są tzw. premie pieniężne nabywcom. Dotyczy to także przypadków kiedy sprzedawca z różnych przyczyn (np. dokonania u niego zakupów w dużych ilościach w określonym czasie) po dokonaniu dostawy udziela nabywcy tzw. premii pieniężnej polegającej na wypłacaniu określonych kwot pieniężnych. Różnorodność działań i sytuacji gospodarczych będących podstawą do ich wypłacenia sprawia, że skutki podatkowe w podatku od towarów i usług dotyczące wypłacanych nabywcom premii pieniężnych powinny być ustalane w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego występującego u podatnika, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności wiążących się z dokonaniem tych wypłat.

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, tj. m. in. od ustalenia za co faktycznie premie zostały wypłacone, tzn. czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie itp. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż premie pieniężne wypłacane są dystrybutorom za okresy kwartalne, półroczne, a wysokość premii uzależniona jest od wartości zakupów poczynionych przez dystrybutorów w danym okresie. Spółka w ramach zawartych umów zobowiązana jest do wypłaty na rzecz dystrybutorów określonych kwot pieniężnych, o ile dystrybutorzy spełnią przewidziane umową warunki. Wskazane premie nie są powiązane z konkretnymi dostawami towarów, a wypłacane premie kalkulowane są jedynie w oparciu o obroty osiągnięte przez klienta w danym okresie rozliczeniowym. W takim przypadku należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późn. zm.) przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.Reasumując Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza iż premia przyznawana przez Spółkę stanowi pewnego rodzaju nagrodę za efekty współpracy handlowej pomiędzy Spółką a poszczególnymi kontrahentami i nie stanowi, po stronie wypłacającego premię, czynności skutkującej powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu VAT. Obowiązek podatkowy z tytułu podatku VAT powstaje natomiast po stronie otrzymującego premię. W omawianej sytuacji świadczenie Podatnika wyrażone w pieniądzu (premia pieniężna) jest traktowane jako usługa - stosownie do art. 8 w/w ustawy i podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Winno być udokumentowane fakturą sprzedaży VAT przez otrzymującego premię.

Pouczenie
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanuprawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe iorgany kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,wniesione, za pośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7-miu dni, liczącod daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej)Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 09 września 2000r o opłacie skarbowej (teksjednolity Dz. U. z 2004r., Nr 253, póz. 2532) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5złoraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłatyskarbowej na zażaleniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj