Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieliczce
PR 423/02/05
z 31 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PR 423/02/05
Data
2005.08.31



Autor
Urząd Skarbowy w Wieliczce


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty funkcjonowania
koszty uzyskania przychodów
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Czy koszty utrzymania psa (wyżywienie, opiekę weterynaryjną) można zaliczyć do kosztów uzskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.08.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Przedsiębiorstwo posiada siedzibę i prowadzi działalność gospodarczą w B. Dla celów ochrony miejsca prowadzenia działalności, zwłaszcza w godzinach nocnych, spółka zakupiła psa. Spółka podejmując decyzje o zakupie psa, wzięła pod uwagę względy ekonomiczne. Utrzymanie psa jest znacznie tańsze niż zatrudnienie stróża czy zlecenie ochrony wyspecjalizowanej firmie.

Podatnik pyta: Czy koszty utrzymania psa (wyżywienie, opiekę weterynaryjną) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem podatnika odpowiedź jest twierdząca.

Ocena stanowiska pytającego:
Zgodnie z generalną zasadą wyrażone w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. nr 54 poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Ustawodawca w omawianym przepisie nie stawia wprost wymogu, aby poniesiony koszt przyniósł wymierny przychód a jedynie był poniesiony w celu jego osiągnięcia. Kosztem uzyskania przychodu są zatem uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady i wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, który przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów z tego źródła. Wydatki, poniesione w związku z utrzymaniem psa mającego chronić majątek firmy, są uzasadnione i jako nie wyszczególnione w art. 16 ust. 1 w/w ustawy, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.

W tym stanie rzeczy orzeczono jak na wstępie.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie wiąże podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu w terenie 7 dni od daty otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj