Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/106/71/2005/SK
z 8 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/106/71/2005/SK
Data
2005.06.08



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
przekazanie usług
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy w obecnym stanie prawnym, powyższe świadczenia na rzecz pracowników podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy przysługuje firmie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu usług oraz towarów finansowanych z ZFŚS?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 póz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.03.2005r. (data wpływu do U.S.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji art. 7 ust. 2 i art.8 ust. 2 i art. 88 ust. 3 pkt.3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr. 54 póz. 535 z póz. zm.).
Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:
1. Firma zakupuje usługi obce takie jak: wynajem sali sportowej, prowadzenie zajęć sportowych dlapracowników, które finansuje w 100% z ZFŚS.Z przedmiotowych usług korzystają pracownicy bezpłatnie zgodnie z postanowieniami regulaminu. Za w/w usługi nasza firma obciążana jest fakturami VAT, które są księgowane w ciężar ZFŚS w kwocie brutto bez odliczania podatku VAT.
2. Zamierzamy również finansować z ZFŚS zakupy towarów, które następnie przekazywaćbędziemy naszym pracownikom. Tak jak w przypadku usług zamierzamy nie odliczać podatkuVAT z faktur zakupu i nie naliczać VAT w momencie przekazania towarów.
Pytanie podatnika:
Czy w obecnym stanie prawnym, powyższe świadczenia na rzecz pracowników podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy przysługuje firmie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu usług oraz towarów finansowanych z ZFŚS

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tymbyłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ichdomowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszeńwszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.Uważamy, że zarówno w jednym jak i drugim przypadku decydujące znaczenie ma prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami. Mając powyższe na uwadze, Spółce nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie omawianych świadczeń, a tym samym przekazanie ich pracownikom nie mieści się w zakresie opodatkowania podatkiem VAT.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 póz. 535 z późn. zm.) przez dostawę towarów , o której mowa w art. 5 ust. l pkt. l , rozumie się również przekazanie przez Podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem , w szczególności:przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników , w tymbyłych pracowników , wspólników , udziałowców , akcjonariuszy , członków spółdzielni i ichdomowników , członków organów stanowiących osób prawnych , członków stowarzyszenia,wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia , w szczególności darowizny

-jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od Tych czynności, w całości lub w części.
Natomiast stosownie do zapisu art. 8 ust. 2 cyt. ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, itp. oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy.Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art 119 ust. 4,art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Na podstawie art. 88 ust. 3 pkt. 3 w/ w ustawy o podatku od towarów i usług Podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przekazanych pracownikom Jeżeli czynności te zostały opodatkowane.
Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług.Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej- art. 2 pkt. 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.
Istotne jest zatem w przedmiotowej sprawie właściwe zakwalifikowanie przekazanych towarów i świadczonych usług do odpowiedniego grupowania PKWiU, co gwarantuje zastosowanie właściwej stawki podatku VAT lub zwolnienia z opodatkowania.
Mając powyższe na uwadze wydawanie towarów na rzecz pracowników lub świadczenie usług na ich rzecz finansowane z funduszu socjalnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Pouczenie
1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe iorgany kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,wniesione, za pośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7-iu dni, licząc oddaty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt l Ordynacji podatkowej).Stosownie do art. l ust. l pkt l lit. a ustawy z dnia 09 września 2000r o opłacie skarbowej (tekstjednolity Dz. U. z 2004r., Nr 253, póz. 2532) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5złoraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj