Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443-300a/05/AS
z 6 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443-300a/05/AS
Data
2005.09.06



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
fakturowanie
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Prawidłowość fakturowania przez Spółkę usług transportowych świadczonych na rzecz belgijskiego kontrahenta?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Zgodnie z przedstawionym przez Stronę we wniosku opisem stanu faktycznego świadczy Ona m.in. usługi transportu międzynarodowego na rzecz belgijskiego kontrahenta (podatnika VAT). Ww Kontrahent zlecił Stronie transport towarów z Holandii do Szwajcarii.
W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż w takim przypadku winna wystawić zlecającemu (firmie belgijskiej) fakturę, na której poda jej numer VAT z informacją, że usługa podlega opodatkowaniu w Belgii i to na nim spoczywa obowiązek rozpoznania oraz rozliczenia podatku z tego tytułu.
Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W związku z tym, poza innymi przesłankami, o tym czy dana usługa podlega, czy też nie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, decyduje miejsce jej świadczenia ustalone zgodnie z przepisami o miejscu świadczenia usług przy świadczeniu usług(vide Rozdział 3, art. 27 i następne ustawy o podatku od towarów i usług).
Na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Zgodnie z tym przepisem w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna (ust. 1). Natomiast gdy nabywca usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer (ust. 3). Należy jednakże zauważyć, iż zgodnie z przedstawionym opisem transport odbywa się na trasie Holandia - Szwajcaria, a zatem nie spełnia on warunków do uznania go za wewnątrzwspólnotowy transport towarów w rozumieniu art. 28 ust. 1 ustawy, a tym samym nie będzie mieć również zastosowania ust. 3 tego artykułu.

W rezultacie miejsce świadczenia usługi, a w konsekwencji jej opodatkowania VAT, ustalić należy na podstawie powołanego art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy. Oznacza to, biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności, iż świadczona przez Stronę usługa transportowa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednakże nie oznacza to, iż automatycznie Strona jest zwolniona z rozliczania podatku od wartości dodanej w państwie (państwach), na terytorium których zgodnie z w/w przepisami powstanie obowiązek podatkowy z tego tytułu. O tym decydują wewnętrzne przepisy podatkowe tych państw.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa, iż przedmiotowa usługa nie stanowi usługi transportu międzynarodowego w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 83 ust. 3 pkt 1 tej ustawy przez usługi międzynarodowego transportu towarów rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:
a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu(przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
d)z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj