Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-261/05
z 8 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-261/05
Data
2005.09.08



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów


Słowa kluczowe
dokumentacja
dostawa wewnątrzwspólnotowa
stawki podatku


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z wnioskiem o potwierdzenie, iż posiadana przez Niego dokumentacja, wobec braku listu przewozowego, w którym wskazany jest jako nadawca towaru, uprawnia do zastosowania stawki podatku w wysokości 0 %, z tytułu dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, za prawidłowy.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dokonuje dostawy towarów do kontrahentów, będących podatnikami podatku od wartości dodanej.

W przypadkach objętych wnioskiem, Spółka dokonuje zakupów towarów w Polsce, które sprzedaje następnie kontrahentom unijnym. Towary te, w celu skrócenia terminu realizacji zamówienia, wysyłane są bezpośrednio z magazynów dostawcy, u którego dany towar Podatnik nabywa, do odbiorcy zagranicznego. W przypadkach tych występują trudności ze skompletowaniem dokumentacji niezbędnej dla rozliczenia podatku z tytułu dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów z zastosowaniem stawki podatku w wysokości 0 %.

W przypadku takich dostaw, Podatnik nie posiada listu przewozowego, z którego wynika, iż nadawcą jest Wnioskująca. Spółka jest w posiadaniu następujących dokumentów na okoliczność dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów: oferta na artykuły i oferta cenowa, zamówienie odbiorcy, zamówienie skierowane do dostawcy, potwierdzenie warunków cenowych, fakturę zakupu towarów, fakturę sprzedaży, dokument magazynowy, potwierdzający wydanie towaru z magazynu, potwierdzony podpisem odbiorcy, list przewozowy CMR, w którym jako podmiot wysyłający towar wskazany jest dostawca Wnioskującej. Spółka posiada również dokumenty potwierdzające dokonanie przez Nią zapłaty za zakupiony towar jak również potwierdzające otrzymanie zapłaty za sprzedany towar.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Podatnik zwrócił się z wnioskiem o potwierdzenie, iż posiadana przez Niego dokumentacja, wobec braku listu przewozowego, w którym wskazany jest jako nadawca towaru, uprawnia do zastosowania stawki podatku w wysokości 0 %, z tytułu dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W opinii Spółki, posiadana dokumentacja stanowi podstawę do zastosowania podatku w wysokości 0 %, z tytułu dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 41 ust. 3 w/w ustawy, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0 %, z zastrzeżeniem art. 42.

Stosownie natomiast do art. 42 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0 %, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Zgodnie zaś z art. 42 ust. 3 w/w ustawy, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

1) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),

2) kopia faktury,

3) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,

- z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

Zgodnie natomiast z art. 42 ust. 11 w/w ustawy, w przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 3-5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:

1) korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;

2) dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;

3) dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny - dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;

4) dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Zestaw dokumentów wskazanych w przepisach art. 42 ust. 3 i ust. 11 w/w ustawy, będący podstawą zastosowania stawki podatku w wysokości 0 % z tytułu dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, stanowi katalog otwarty. Wyrażenie „w szczególności” użyte w tym przepisie wskazuje, iż dokumenty wymienione zostały jedynie przykładowo. Konstrukcja powyższych przepisów wskazuje dokumenty główne i uzupełniające, które stanowią podstawę do zastosowania stawki podatku w wysokości 0 %. Wskazać również należy na ich rolę dowodową.

Istotą przywoływanych przepisów jest zobowiązanie Podatnika do udowodnienia, iż towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, rzeczywiście opuściły terytorium kraju, ze względu na korzystniejsze, niż w odniesieniu do dostaw krajowych, skutki podatkowe. Brak takiej dokumentacji skutkuje utratą możliwości zastosowania stawki preferencyjnej i obowiązkiem opodatkowania dostawy towarów według stawek obowiązujących przy dostawach krajowych.

Wskazać należy, iż dokumenty wymienione w art. 42 ust. 3 pkt 1 – 2 (jeżeli dostawca korzysta z usług przewoźników zewnętrznych), ze względu na ich ustaloną przepisami prawa formę, potwierdzają w sposób jednoznaczny zarówno tożsamość towarów będących przedmiotem transakcji i wywozu, podmioty będące stronami wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, jak również fakt dokonania wywozu towarów. Natomiast dokumenty wskazane w art. 42 ust. 11 w/w ustawy stanowią potwierdzenie dokonania tej dostawy, jeżeli fakt jej dokonania nie wynika jednoznacznie z dokumentów wskazanych w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT.

Jak wynika z treści przedstawionego wniosku, posiadane przez Podatnika dokumenty, potwierdzenie takie zawierają. Pomimo bowiem, iż w przedstawionym stanie faktycznym, Podatnik jest w posiadaniu listu przewozowego, który nie wskazuje Wnioskującej, jako wysyłającej towar poza terytorium Polski, to jednak pozostałe, wskazane we wniosku dokumenty, w opinii tut. organu podatkowego, stanowią wystarczające potwierdzenie dokonania wywozu towarów z terytorium kraju. Podatnik posiada bowiem dokumenty, które potwierdzają, iż towary wywożone z magazynu Jego kontrahenta do kontrahenta unijnego, są tożsame z towarami, będącymi przedmiotem umowy sprzedaży tych towarów podmiotowi, o którym mowa w art. 13 ust. 2 w/w ustawy.

Wykonywana przez Spółkę dostawa spełnia zatem warunki konieczne do zakwalifikowania jej jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, z tytułu której jest Ona uprawniona do zastosowania stawki podatku w wysokości 0 %.

W związku z powyższym, stanowisko Podatnika, wyrażone w złożonym wniosku należało uznać za prawidłowe i postanowić jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj