Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile
P1-D-415-68/05
z 5 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P1-D-415-68/05
Data
2005.10.05



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
druk
informacja podatkowa
małoletni
obowiązek płatnika
pobór podatku
pomoc materialna
stypendia
stypendium socjalne
system oświaty
uczniowie
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przyznana pomoc materialna dla uczniów w formie stypendium, na podstawie art. 90m ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 roku Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) stanowi podstawę do wydania PIT-8S? Czy osoba chcąca być zwolniona z podatku dochodowego musi złożyć oświadczenie na druku PIT-2C? Czyje dane winny znajdować się w części A oświadczenia, a czyje w PIT-8S? Według płatnika w obu przypadkach winny być to dane ucznia.


Wnioskiem z dnia 07 czerwca 2005 roku Burmistrz Miasta i Gminy w X zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chodzieży o udzielenie interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Płatnik przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że na podstawie art. 90m ust. 1 ustawy z dnia 07 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 roku Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) wydał decyzje o przyznaniu stypendium szkolnego dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Ponieważ stypendium otrzymują dzieci i młodzież na wniosek rodziców Burmistrz Urzędu Miasta i Gminy w X zwrócił się z następującym zapytaniem: Czyje dane winny znaleźć się w części A oświadczenia PIT-2C, oraz czyje dane winny znaleźć się w PIT-8S... Według płatnika w obu przypadkach winny być to dane ucznia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chodzieży postanowieniem z dnia 29 czerwca 2005 roku nr PB415-7/05 stanowisko płatnika uznał za prawidłowe, uzasadniając, że w przypadku ucznia niepełnoletniego druk PIT-2C wypełnia osoba sprawująca władzę rodzicielską (np. matka lub ojciec) wpisując dane ucznia i w punkcie 18 tegoż druku składa własnoręczny podpis. Natomiast płatnicy stypendiów są obowiązani do końca lutego roku następującego po roku podatkowym sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium na formularzu PIT-8S i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika (ucznia otrzymującego stypendium).Na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chodzieży płatnik nie złożył zażalenia, zatem stało się ono ostateczne.

Stosownie do art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 z urzędu, jeżeli postanowienie to rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu po zapoznaniu się z pytaniem płatnika oraz postanowieniem interpretacyjnym stwierdza, że w przedmiotowej sprawie wystąpiła przesłanka rażącego naruszenia prawa.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. t. j. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn., zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o tytule naukowym stopniach naukowych . Przepisy ustawy z dnia 07 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 roku Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), w Rozdziale 8a dotyczącym pomocy materialnej dla uczniów, w art. 90c określają, iż pomoc materialna dla ucznów ma charakter socjalny lub motywacyjny, a świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są: stypendium szkolne oraz zasiłek szkolny.

Z powyższych przepisów wynika, że wypłacane przez Burmistrza Miasta i Gminy w X stypendia szkolne będące formą pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty tj. np. art. 90m ust. 1 ustawy z dnia 07 września 1991 roku stanowią pomoc materialną dla uczniów pochodzącą z budżetu jednostki terytorialnej i korzystają ze zwolnienia zapisanego w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto zaznaczyć należy, że przepis ten nie wprowadza kwotowych ograniczeń zwolnienia. Tym samym całość wypłaconej pomocy materialnej dla uczniów na podstawie powołanego przepisu zwolniona jest od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 90n ust. 2 i ust. 3 ustawy o systemie oświaty świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznawane są na podstawie:
1. wniosku rodziców albo pełnoletniego ucznia, po zasięgnięciu opinii odpowiednio dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych lub ośrodka o którym mowa w art. 90b ust. 3 pkt 2,
2. wniosku odpowiednio dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych lub ośrodka o którym mowa w art. 90b ust. 3 pkt 2,
3. z urzędu.

W związku z tym, w przypadku wypłaty świadczeń, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma podstaw prawnych do składania oświadczenia o którym mowa w art. 21 ust. 10 ustawy, gdyż powyższe oświadczenie dotyczy świadczeń o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b.

W tej sytuacji płatnik nie ma również obowiązku sporządzania informacji o wysokości wypłaconego stypendium PIT-8S, gdyż przepis art. 35 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określający obowiązek sporządzania takiej informacji dotyczy wyłącznie zwolnień określonych w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj