Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pińczowie
Pd.1.406/9/2005
z 16 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
Pd.1.406/9/2005
Data
2005.10.16



Autor
Urząd Skarbowy w Pińczowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
niepełnosprawni
przewóz dzieci
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy należnie pobierają podatek za zwrot pokrycia kosztów przejazdu rodzica (tj. zwrot za bilet związanych z dowozem dziecka niepełnosprawnego z domu do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego)


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pińczowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ust. 2 z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.07.2005 r., uzupełnionego dnia 04.08.2005 r. (data wpływu 09.08.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Pismem z dnia 26.07.2005 r. uzupełnionego w dniu 4.08.2005 r. (wpłynęło 09.08.2005 r.) Urząd Gminy zwrócił się z prośbą o interpretację przepisów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zgodnie z dyspozycją art. 17 ust. 3 a ustawy o systemie oświaty (tj. Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 ze zm.) o systemie oświaty, obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 71 b (tzn. wymagające stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy) bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, gimnazjum lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice. Uznając, że zwrot kosztów na w/w cele nie jest dochodem (jest dodatnia różnica pomiędzy osiągniętym przychodem a kosztami jego uzyskania) to na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie podlega opodatkowaniu.

W podanym przypadku art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.) nie będzie miał zastosowania.Zgodnie z art. 17 ust. 3a ustawy z dnia 07.09.1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym , których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 71 b, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, gimnazjum lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży o których mowa w art. 16 ust. 7, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej , jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, ze zgodnie z art. 21 pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego - przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniu naukowym i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ponieważ z przedłożonych dokumentów wynika, że zwrot kosztów dotyczy niepełnosprawnego dziecka oraz jego rodzica do placówki wychowawczo-opiekuńczej na podstawie biletów za korzystanie ze środków komunikacji publicznej nie będzie podlegać opodatkowaniu na podstawie cytowanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt. 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj