Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
II US pb IB / 415
z 7 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US pb IB / 415 - 55 / 328a/65 / 05 / KSz
Data
2005.11.07



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
pracownik
szczepienia ochronne
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
czy świadczenia zdrowotne na rzecz pracowników, którzy pracują na terenach szczególnie zagrożonych (kompleks leśny), tj. badanie przed szczepieniem, jak również szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych należy opodatkować podatkiem dochodowym, czy też nie?


Stan faktyczny

Z pism płatnika wynika, że w bieżącym roku podatkowym zamierza sfinansować świadczenia zdrowotne na rzecz pracowników, którzy pracują na terenach szczególnie zagrożonych (kompleks leśny), tj. badanie przed szczepieniem, jak również szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.
W związku z powyższym pytanie płatnika brzmi:
- czy w/w świadczenie należy opodatkować podatkiem dochodowym, czy też nie?

Stanowisko płatnika

Zdaniem płatnika zgodnie z art. 229 § 6 kodeksu pracy, to pracodawca ponosi koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy. Ponadto zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. z 2001 r., Nr 126, poz. 1384 z późn. zm.), w celu zapobiegania szerzeniu się chorób zakaźnych u osób pracujących, narażonych na działanie czynników biologicznych przeprowadza się, po uzyskaniu ich zgody, szczepienia ochronne wskazane na stanowisku pracy. Wykaz takich stanowisk określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 stycznia 2003 r. (Dz. U. z 2003 r.,Nr 5, poz. 60). W przedmiotowym wykazie znajdują się stanowiska pracy w kompleksach leśnych na obszarach endemicznego występowania zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. Ponadto zgodnie z art. 17 ust. 4 w/w ustawy koszty tych szczepień, jak również badań przed ich dokonaniem obciążają pracodawcę. Płatnik zaznacza, iż pracownicy jego jednostki wykonują swoje zadania właśnie na w/w terenach, dlatego też wskazane jest ich zaszczepienie, jak również mieszczą się oni w omawianej grupie stanowisk pracy. Mając powyższe na uwadze w przekonaniu płatnika te nieodpłatne świadczenia mieszczą się w świadczeniach wynikających z kodeksu pracy, jak również innych ustaw, do których przestrzegania są zobowiązani pracodawcy, dlatego też świadczenie to nie stanowi przychodu pracownika i nie należy obliczać podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody,z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy przychodami, (...), są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 ustawy. W punkcie 1 tego artykułu jako źródło przychodów wymieniono m.in. stosunek pracy.

Przepis ten ulega uszczegółowieniu w zakresie pojęcia przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych zawartej w art. 12 ust. 1 ustawy.

Z przepisu tego wynika, iż za przychody ze stosunku pracy, uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem zapytania płatnik zamierza sfinansować swoim pracownikom świadczenia zdrowotne. Dotyczyć to będzie pracowników pracujących na terenach szczególnie zagrożonych (kompleks leśny), a przedmiotowe świadczenia będą obejmować badanie przed szczepieniem jak również samo szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.

Z art. 229 § 6 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - kodeks pracy (Dz. U. Z 1998 r., Nr 21, poz. 94z późn. zm.) wynika, iż pracodawca ponosi koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.

W świetle art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach(Dz. U. z 2001 r., Nr 126, poz. 1384 z późn. zm.) w celu zapobiegania szerzeniu się chorób zakaźnych u osób pracujących, narażonych na działanie czynników biologicznych przeprowadza się, po uzyskaniu ich zgody, szczepienia ochronne wskazane na danym stanowisku pracy.
W ust. 2 art. 17 w/w ustawy zawarta została delegacja ustawowa do wydania przez ministra właściwego do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy, w drodze rozporządzenia, wykazu stanowisk pracy oraz szczepień ochronnych wskazanych do wykonania pracownikom podejmującym pracę lub zatrudnionym na tych stanowiskach, uwzględniającw szczególności standardy Unii Europejskiej. I tak, w dniu 3 stycznia 2003 r. wydane zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu stanowisk pracy oraz szczepień ochronnych wskazanych do wykonania pracownikom podejmującym pracę lub zatrudnionym na tych stanowiskach. W punkcie 7 załącznika do tego rozporządzenia przewidziano stanowiska pracyw kompleksach leśnych na obszarach endemicznego występowania zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu i szczepienie ochronne przeciw tej chorobie.
Jak wynika z ust. 4 art. 17 ustawy o chorobach zakaźnych i zakażeniach koszty przeprowadzania szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 1, oraz preparatów do tych szczepień ponosi pracodawca.
Zgodnie z ust. 5 art. 17 przy przeprowadzaniu szczepień wskazanych na danym stanowisku pracy obowiązują zasady określone w art. 14 ust. 2-7; stosownie do art. 14 ust. 2 przeprowadzenie szczepienia ochronnego obejmuje kwalifikacyjne badanie lekarskie i wykonanie szczepienia.

Mając na uwadze powołane wyżej uregulowania, pracodawca zatrudniający pracowników na stanowiskach w kompleksach leśnych na obszarach endemicznego występowania zachorowańna kleszczowe zapalenie mózgu, na podstawie art. 17 ust. 4 ustawy o chorobach zakaźnychi zakażeniach, zobowiązany jest do pokrycia kosztów szczepień ochronnych /obejmujących kwalifikacyjne badanie lekarskiego oraz wykonania szczepienia/. W tym stanie rzeczy nie można takiego świadczenia zakwalifikować jako świadczenia ponoszonego za pracownika i z tego też względu świadczenie to nie stanowi dla pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj