Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lipsku
US 1447/NPR-443/5/05
z 7 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US 1447/NPR-443/5/05
Data
2005.10.07



Autor
Urząd Skarbowy w Lipsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Jaka stawka podatku VAT należy stosować dla świadczenia przez handlowca usług montażu stolarki budowlanej wraz z dostawą montowanej stolarki takiej jak okna, drzwi,parapety w budownictwie mieszkaniowym


P O S T A N O W I E N I E Działając na podstawie art. 216 par. 1 i art. 14a par.1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U.Nr 8, poz.60 z 2005 roku) udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lipsku postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2005 roku.

U Z A S A D N I E N I E Pismem z dnia 12 września 2005 roku Pan .....zwrócił się do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan m.in. usługi budowlane w zakresie montażu stolarki budowlanej w obiektach budownictwa mieszkaniowego. W cenie uwzględnione są koszty zużytych narzędzi oraz zamontowanych na stałe materiałów takich jak okna, drzwi, parapety.Zapytanie dotyczy wątpliwości jaka stawka podatku od towarów i usług będzie miała zastosowanie do w/w usług wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego, z zastosowaniem materiałów i narzędzi wykonawcy.W Pana ocenie w/w usługa polegająca na montażu stolarki budowlanej w budownictwie mieszkaniowym winna być objęta 7% stawką podatku wraz materiałami użytymi do tych usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lipsku wyjaśnia:Zgodnie z przepisem art. 146 ust.1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą do dnia 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę w wysokości 7%.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W myśl art. 29 ust. 1 w/w ustawy obrotem podlegającym opodatkowaniu i stanowiącym podstawę wyliczenia podatku VAT jest kwota należna z tyt. sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku.Jeżeli obrotem podatnika jest kwota uzgodniona za wykonanie określonej usługi budowlanej bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, zużyte narzędzia itp.) to wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę, nie ma znaczenia podatkowego. Ma natomiast znaczenie informacyjne przy ustaleniu ceny za usługę, jednak nie może uzasadniać dla celów podatkowych odrębnego kwalifikowania i opodatkowania odrębnymi stawkami VAT poszczególnych elementów, zawartych w tym wyliczeniu. W przypadku wykonania usługi z materiałów zakupionych przez wykonawcę robót, stanowiących podstawę opodatkowania usługi, obejmuje także należność za te materiały. Opodatkowanie następuje według jednolitej stawki VAT przewidzianej dla wykonanej usługi, obejmującej także sprzedaż materiałów zużytych do wykonanej usługi. Powyższą kwestią zajmował się niejednokrotnie Naczelny Sąd Administracyjny prezentując pogląd, że w rozumieniu art. 4 pkt.2 ustawy o VAT z dnia 8 stycznia 1993 roku nie ma podstaw do wyłączenia z usług materiałów, a tym samym do pozostawienia w tych usługach wyłącznie robocizny, w związku z czym czy należy stosować jedną stawkę podatkową do całości usługi (wyrok z dnia 28 marca 2003 roku sygn. Akt III SA 2029/01).

W ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku, przepis art. 8 ust.3 (odpowiednio art. 4 pkt. 2 starej ustawy) stanowi, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.Również Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 24 maja 199 roku Nr PP3-8219-101/93 (aktualnym także w chwili obecnej) wyraziło pogląd podobny do przedstawionego powyżej iż przedsiębiorstwo wystawiając fakturę może fakturować robopcizny, pracę sprzętu i materiały osobno, licząc od poszczególnych pozycji podatek od towarów i usług, ale jedynie w sytuacji, gdy umowa cywilnoprawna określa odrębne rozliczenie zużytych materiałów.O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy mamy do czynienia z wykonaniem usługi i dostawą towarów decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja. Warunki te winny być zawarte w treści umowy zawartej z usługodawcą. Zgodnie z brzmieniem w/w przepisu art. 146 ust.1 pkt. 2 w odniesieniu do usług związanych z montażem stolarki budowlanej w obiektach budownictwa mieszkaniowego obowiązywać będzie obniżona stawka podatku w wys. 7%, o zastosowaniu powyższej stawki decyduje klasyfikacja budynku, na którym wykonane są roboty. Jeżeli przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest usługa budowlano-montażowa, to brak jest podstaw do wyłączenia z niej poszczególnych kosztów do odrębnej sprzedaży Biorąc powyższe pod uwagę w przedstawionym stanie faktycznym, w przypadku objęcia umową robót budowlano-montażowych (w skład których wchodzą materiały) związanych z budownictwem mieszkaniowym, zdaniem Naczelnika tut. Urzędu stanowisko Pana jest zgodne z przepisami prawa podatkowego.Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Pana ......wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie zawierające iterpretację służy zażelenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 par.2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj