Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUSIIPO/436-4/05
z 20 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUSIIPO/436-4/05
Data
2005.10.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy --> Podmioty zobowiązane


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
obniżenie stawki podatku
obowiązek podatkowy
podatek od czynności cywilnoprawnych
sprzedaż nieruchomości
zakład pracy chronionej
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy stanowisko, że zwolniona jest w 50% z podatku od czynności cywilnoprawnych umowa sprzedaży budynku biurowego przeznaczonego na prowadzenie działalności handlowo-usługowej wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu gdzie zakład pracy chronionej jest stroną kupującą, jest prawidłowe.


Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny i mające w nim zastosowanie przepisy: spółka będąca płatnikiem podatku VAT zamierza kupić budynek biurowy na prowadzenie zakładu spółki od innego podmiotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT, budynek ten zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług będzie zwolniony z tego podatku. Spółka nabywająca posiada status zakładu pracy chronionej, a zakupiony budynku będzie przeznaczony na prowadzenie tego zakładu. Spółka będzie korzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 31 ust 1 pkt 1b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych, gdyż czynność przez nią dokonana (zakup nieruchomości) pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu. Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych jeżeli jedną ze stron czynności cywilnoprawnej jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na pozostałych stronach tej czynności. Stosownie do art. 7 ust 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli jedna ze stron czynności cywilnoprawnej jest zwolniona od podatku, stawki podatku określone w ust. 1 pkt 1-8 obniża się o 50 %. Zdaniem spółki zakup budynku na prowadzenie działalności spółki a tym samym zakładu pracy chronionej będzie zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 31 cyt. ustawy, gdyż zakup ten związany jest bezpośrednio z prowadzeniem tego zakładu, a zapłata podatku według obniżonej o 50% stawki, będzie ciążyć na pozostałych stronach umowy.

Ocena prawna stanowiska pytającego: Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Wobec powyższego umowy kupna nieruchomości albo nabycie prawa użytkowania wieczystego zawierane przez podatników zwolnionych z podatku VAT podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych jeżeli czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu. W przypadku gdy nabycie prawa użytkowania wieczystego działki oraz prawa własności budynku posadowionego na tej działce ma bezpośredni związek z prowadzeniem zakładu pracy chronionej, zakład jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie w/w art. 31 ustawy z dn. 27.08.1997 r.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej będących stronami czynności cywilnoprawnej. Jeżeli jedną ze stron czynności cywilnoprawnej jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na pozostałych stronach tej czynności. Art. 7 ust. 4 cyt. wyżej ustawy obniża o 50% stawkę podatku od tej czynności cywilnoprawnej dla pozostałych stron przedmiotowej transakcji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj