Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PDL/415/98/2005
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PDL/415/98/2005
Data
2005.09.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
ekspektatywa
modernizacja
remonty
spółdzielnie mieszkaniowe
tytuł prawny


Pytanie podatnika
Czy w opisanej sytuacji mogę skorzystać z ulgi remontowej?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany uznaje jako nieprawidłowe stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 09. 09. 2005 r.


UZASADNIENIE


W dniu 09. 09. 2005 r. zwróciła się Pani pisemnie z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego dot. możliwości skorzystania z ulgi remontowej w 2005 roku.


Stan faktyczny:


W dniu 19. 11. 2004 r. zawarła Pani umowę o budowę lokalu mieszkalnego w wielorodzinnym budynku mieszkalnym ze spółdzielnią budowlano-mieszkaniową. Niniejszą umową spółdzielnia zobowiązała się do ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, pod warunkiem wniesienia pełnego planowanego wkładu budowlanego do 15. 12. 2005 r. – powstało roszczenie o ustanowienie spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu – ekspektatywa. Koszt budowy nie obejmuje kosztu podłóg, urządzeń sanitarnych (białego montażu), grzejników, które ma Pani zakupić oraz zainstalować na własny koszt i we własnym zakresie. Przewidywany termin przekazania budynku do eksploatacji został ustalony w umowie na II kwartał 2006 r., prawdopodobnie zostanie przesunięty na I kwartał 2006 roku.


Stanowisko Strony:


Zdaniem Pani, w opisanej sytuacji posiada Pani tytuł prawny do lokalu mieszkalnego - jest nim ekspektatywa od 19. 11. 2004 r., zatem wydatki (zgodne z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21. 12. 1996 r. w sprawie określenia wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy, udokumentowane fakturą vat) poniesione od 01. 01. 2005 do 31. 12. 2005 może Pani odpisać od podatku w ramach ulgi remontowej w 2005 roku


Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany:


Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 01. 01. 2004 r. oraz z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956) odliczeniu od podatku podlegają wydatki poniesione przez podatnika na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonej na podstawie odrębnych przepisów.

Z treści powyższego przepisu wynika, iż jednym z warunków uprawniających do skorzystania z odliczeń od podatku z tytułu poniesionych wydatków przeznaczonych na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego jest zajmowanie tego lokalu na podstawie tytułu prawnego.

    Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, o którym mowa wyżej, uważa się m.in.:
  1. własność lub współwłasność,
  2. umowę użyczenia,
  3. umowę najmu i dzierżawy,
  4. inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Nie jest tytułem prawnym do lokalu umowa zawarta ze spółdzielnią mieszkaniową o budowę lokalu mieszkalnego. Lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym, który jest w trakcie budowy, nie daje podstaw do odliczeń z tytułu poniesionych wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, ponieważ podatnik tego lokalu jeszcze nie zajmuje (nie posiada) na podstawie tytułu prawnego. Tytułem prawnym do zajmowanego lokalu mieszkalnego będzie więc na przykład poza umową o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, formalne jego przyjęcie po wybudowaniu, udokumentowane np. protokołem odbioru, z którego będzie wynikać prawo do korzystania z tego lokalu. Dzień podpisania tego dokumentu będzie uważany za moment uzyskania tytułu prawnego oraz prawa do ulgi z tyt. poniesienia wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, a wydatki poniesione przed tą datą nie będą podlegały odliczeniu w ramach przedmiotowej ulgi podatkowej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż do chwili obecnej posiada Pani tylko umowę o budowę lokalu mieszkalnego zawartą dn. 19. 11. 2004 r. ze spółdzielnią budowlano- mieszkaniową, w której spółdzielnia zobowiązała się do ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, pod warunkiem wniesienia pełnego planowanego wkładu budowlanego do dnia 15. 12. 2005 r. Nie posiada Pani ani protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania, ani żadnej umowy, na podstawie której nabyłaby Pani prawo do zajęcia lokalu mieszkalnego. A w wyniku zawarcia ww. umowy o budowę lokalu mieszkalnego powstało jedynie roszczenie o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu tzw. „ekspektatywa”. Na podstawie tej umowy strony mogą jedynie dochodzić swoich roszczeń w razie nie wywiązania się którejkolwiek z nich z ustaleń w niej zawartych.

W związku z powyższym w 2005 roku nie będzie Pani mogła skorzystać z ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, z uwagi na brak tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w chwili obecnej a także jak wynika z Pani pisma braku możliwości uzyskania go do końca 2005 roku (lokal ma zostać wybudowany najwcześniej w I kwartale 2006 roku).

Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Panią stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, w terminie 7 dni od daty jej doręczenia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86 poz. 960 z dnia 9 września 2000 r.) istnieje obowiązek uiszczenia z góry opłaty skarbowej w wysokości 5 zł od podania oraz po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj