Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/137/PDI-415/18/2005
z 27 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/137/PDI-415/18/2005
Data
2005.10.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokształcanie
działalność gospodarcza
koszt
podatnik
podnoszenie kwalifikacji
szkoła wyższa


Pytanie podatnika
Czy koszty podnoszenia kwalifikacji (studia licencjackie ) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?


Podatnik wnioskiem z dnia 18.07.2005 r. (data wpływu - 27.07.2005 r.) zwrócił się z pytaniem, czy wydatki poniesione na opłacanie czesnego za studia licencjackie na kierunku turystyka i rekreacja, które zamierza podjąć, będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług transportowych.

Ponieważ wniosek zawierał braki; tj. brak szczegółów dotyczących zakresu prowadzonej działalności oraz związku jaki mają studia na kierunku turystyka i rekreacja z aktualnie wykonywaną działalnością, brak opłaty skarbowej oraz oświadczenia, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe ani kontrola podatkowa, pismem z dnia 25.08.2005 r. znak: OG-005/137/PDI-415/18/2005 wezwano podatnika do usunięcia braków w w/w wniosku.

W dniu 08.09.2005r. do tut. Urzędu wpłynęło pismo uzupełniające przedmiotowy wniosek.

Z treści wniosku oraz pisma uzupełniającego wynika, że w chwili obecnej podatnik świadczy usługi w zakresie przewozu osób autobusami na liniach podmiejskich. W przyszłości planuje utworzyć „mini biuro turystyczne”, które zajmowałoby się organizowaniem wycieczek po terenie województwa świętokrzyskiego oraz województw ościennych. Zdaniem podatnika wiedza oraz kwalifikacje zdobyte podczas studiów na kierunku turystyka i rekreacja ułatwią mu realizację tego zamierzenia, tak więc wydatki na studia jako koszty ponoszone na rzecz właścicieli związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (poszerzenie rynków zbytu jego usług) są kosztem uzyskania przychodów.

Rozpatrując wniosek podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, co następuje.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera katalogu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Przyjmuje się zatem, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodu. Tak więc przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu, każdy przypadek poza wyraźnie wskazanymi w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnością działania dla osiągnięcia przychodu. Przy rozpatrywaniu zależności, jaka winna zachodzić między wydatkiem a uzyskaniem przychodu należy mieć na uwadze konkretne przychody osiągnięte w danym roku podatkowym, a nie takie, które są możliwe do osiągnięcia w bliżej niesprecyzowanym terminie. Konieczność wykazania związku, jaki zachodzić musi między poczynionymi wydatkami a osiągnięciem przychodu spoczywa na podatniku, gdyż w postępowaniu podatkowym stosuje się zasadę, iż ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne.

Generalnie kształcenie w szkole wyższej jest dla właściciela firmy inwestowaniem w siebie. Aby kwotę wydatkowaną na kształcenie w szkole wyższej zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów musi istnieć bezpośrednie przełożenie zdobytych umiejętności na powstanie przychodu. Sam fakt poniesienia i udokumentowania wydatku związanego z kształceniem w szkole wyższej nie oznacza jeszcze automatycznego prawa do ujęcia go w kosztach uzyskania przychodu. Warunkiem koniecznym jest przekonujące wykazanie, że umiejętności zdobyte podczas nauki przyczyniają się do zwiększania przychodów.

W przedmiotowym wniosku oraz w jego uzupełnieniu podatnik nadmienił, że obecnie świadczy usługi transportowe w zakresie przewozu osób autobusami, a organizacja mini biura turystycznego, to kwestia bliżej nieokreślonej przyszłości. Zdaniem organu podatkowego, do świadczenia usług transportowych nie jest potrzebne wykształcenie wyższe na kierunku turystyka i rekreacja. Nie ma więc racjonalnych przesłanek do zaliczenia wydatków, poniesionych przez właściciela firmy transportowej na opłacenie czesnego za kształcenie w szkole wyższej na kierunku turystyka i rekreacja do kosztów uzyskania przychodów w obecnie prowadzonej działalności.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach orzekł, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj