Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US-II/443/65/05
z 5 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US-II/443/65/05
Data
2005.08.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
cena nabycia
marża
metoda marżowa


Pytanie podatnika
Czy przy sprzedaży samochodów sprowadzanych z zagranicy, a nie rejestrowanych w Polsce, na zasadzie marży, pytanie podatnika odnosi się do tego w jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania marży?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60) art. 29 ust. 20, art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 20.06.2005 r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za nieprawidłowe.

Na podstawie wniosku z dnia 25.05.2005 r. Podatnik wystąpił do tut. organu o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.W złożonym w tut. organie wniosku wskazał, iż prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą której przedmiotem jest odsprzedaż przed pierwszą rejestracją w kraju samochodów osobowych sprowadzonych z krajów Unii Europejskiej. Dla czynności tych podatnik przyjął szczególna procedurę opodatkowania marży.W przedstawionym stanie faktycznym przedmiotem zapytania Podatnika jest sposób ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku opodatkowania marży (czy kwota marży powinna być pomniejszona o kwotę naliczonej akcyzy jak koszt, czy też marża to tylko różnica pomiędzy ceną sprzedaży netto a ceną zakupu netto, gdzie akcyza nie jest uwzględniana).W ocenie Podatnika podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest marża stanowiąca różnicę między całkowita kwotą którą ma zapłacić nabywca towaru, a kosztami nabycia (koszt zakupu, akcyza, inne koszty związane ze sprowadzeniem pojazdu).

Mając powyższe na uwadze tut. organ stwierdza co następuje:Na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Nawiązując do opisanego we wniosku stanu faktycznego, kwota nabycia o której mowa powyżej wynika z dokumentu otrzymanego od podmiotu dokonującego dostawy pojazdu na rzecz Podatnika. Tym samym jest to kwota którą kupujący zobowiązany był zapłacić przy nabyciu pojazdu kontrahentowi. Nie zawiera ona kwoty podatku akcyzowego, bowiem podatek ten, jako związany z nabyciem samochodu osobowego, zapłacony został na konto bankowe właściwej izby celnej a nie dostawcy pojazdu.Jest to zgodne z art. 29 ust. 20 ustawy o VAT, z godnie z którym w przypadku dostawy przez podatnika towaru podlegającego opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest również kwota tego podatku.Podsumowując, marża jako podstawa opodatkowania w rozumieniu art. 120 ust. 4 ustawy, stanowi różnicę między ceną, jaką podatnik zapłacił dostawcy pojazdu, a ceną jego sprzedaży w kraju, pomniejszona o kwotę podatku.

Mając powyższe na uwadze tut. organ postanowił jak w sentencji.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz stan prawny obowiązujący w dniu wystąpienia o interpretację, zmiana którego może spowodować, iż stanie się ona nieaktualna. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj