Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2488/04/CIP
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2488/04/CIP
Data
2004.12.22



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
gmina
należność
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
umowa dzierżawy


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu:
1. należności otrzymane od starostwa za dzierżawę polnych obwodów łowieckich dla Polskiego Związku Łowieckiego?
2. należności otrzymane od nadleśnictw za dzierżawę leśnych obwodów łowieckich dla Polskiego Związku Łowieckiego?
Podatnik jako wydzierżawiający wystawia dla Koła Łowieckiego fakturę z tytułu czynszu za dzierżawę obwodu leśnego i polnego, opodatkowując tę czynność podatkiem od towarów i usług oraz rozliczając w deklaracji VAT-7 w miesiącu jej wystawienia.
Otrzymana należność z tytułu dzierżawy rozliczona zostaje między nadleśnictwo i gminę. Gmina otrzymuje należną część czynszu w kwocie netto, gdyż czynsz został rozliczony przez Nadleśnictwo.


Stan faktyczny

Nadleśnictwo w imieniu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zawiera umowy z kołami łowieckimi na dzierżawienie obwodów łowieckich leśnych, wystawiając z tego tytułu faktury VAT.

Otrzymany czynsz Nadleśnictwo jest zobowiązane rozliczyć między nadleśnictwami i gminami. Nadleśnictwu przypada czynsz odpowiadający powierzchni państwowych gruntów leśnych, a gminom – odpowiadający pozostałej powierzchni obwodu łowieckiego.

Ocena prawna stanu faktycznego

Wydzierżawianie obwodów łowieckich regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1995r. Prawo łowieckie (Dz. U. z 2002r. Nr 42, poz. 372 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 28 ust. 1 w/w ustawy obwody łowieckie wydzierżawia się kołom łowieckim Polskiego Związku Łowieckiego.

Obwody łowieckie wydzierżawiają, na wniosek Polskiego Związku Łowieckiego, po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz właściwej izby rolniczej:

  1. obwody łowickie leśne - dyrektor regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe,
  2. obwody łowieckie polne - starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej,
  3. obwody łowieckie znajdujące się na terenie więcej niż jednego powiatu - starosta powiatu, na terenie którego znajduje się największa część obwodu łowieckiego.

Wydzierżawiający obowiązany jest rozliczyć otrzymany czynsz dzierżawny między nadleśnictwami i gminami. Nadleśnictwu przypada czynsz odpowiadający powierzchni państwowych gruntów leśnych, a gminom - odpowiadający pozostałej powierzchni obwodu łowieckiego (art. 31 ust. 1 i ust. 2 w/w ustawy).

Nadleśnictwo jako wydzierżawiający obwody łowieckie leśne oraz Starosta jako wydzierżawiający obwody łowieckie polne – zawierają umowy z kołami łowieckimi jako dzierżawcami na dzierżawę tych obiektów. Powyższe czynności wykonywane są na podstawie umów cywilnoprawnych i zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535), podlegają opodatkowaniu.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonym w fakturze lub umowie z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług dzierżawy (art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT ).

W związku z tym, iż nadleśnictwo umowy dzierżawy zawarło z kołami łowieckimi, a nie z gminą i dla koła łowieckiego wystawia faktury z tytułu dzierżawy obwodu łowieckiego łącznie z należnym podatkiem VAT– obowiązek podatkowy ciąży na kołach łowieckich.

Otrzymany czynsz dzierżawny rozliczany między nadleśnictwa i gminy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj