Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PB-PDFO/423/199/P/05/AB
z 18 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PB-PDFO/423/199/P/05/AB
Data
2005.10.18



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
odpowiedzialność płatnika
płatnik
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy płatnik powinien dokonać korekt deklaracji PIT-4 za poszczególne miesiące 2004 r. w przypadku, gdy pracownik po uzyskaniu od płatnika korekty PIT - 11 złożył również korektę zeznania podatkowego za 2004 r. i sam dokonała wpłaty należnego podatku dochodowego?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19.07.2005 r., który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 20.07.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej odpowiedzialności podatkowej płatnika za niepobrane zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych przy dokonywaniu wypłat wynagrodzeń jest prawidłowe.

W dniu 20.07.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione pismem z dnia 03.10.2005 r. (data wpływu 05.10.2005 r.).

Jak stanowi art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

Stan faktyczny opisany przez Wnioskodawcę:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że z uwagi na przeoczenie błędnie działających algorytmów w funkcjonującym systemie informatycznym Spółka w 2004 r. nieumyślnie zaniżyła zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Powyższa sytuacja spowodowała zmniejszenie podstawy naliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych o składki na ubezpieczenie społeczne od przychodów wolnych od podatku oraz pomniejszenie już samej zaliczki o składkę zdrowotną naliczoną również od przychodu wolnego od podatku. Dotyczy to nie opodatkowanych świadczeń pracowniczych od których jednak jest obowiązek naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W efekcie błędu należny podatek został wypłacony jako wynagrodzenie pracownikom.

Spółka sporządziła korekty informacji PIT – 11 dla pracowników, którzy na ich podstawie dokonali korekt zeznań podatkowych za 2004 r. i dopłacili należny podatek.

Pytanie Wnioskodawcy:

Płatnik zwrócił się z pytaniem czy w opisanej sytuacji dokonując pracownikom korekt informacji podatkowych PIT – 11 powinien również złożyć korekty deklaracji PIT – 4.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ze względu na okoliczności, iż błędnie naliczone zaliczki na podatek dotyczą roku 2004 ewentualne działania korygujące muszą uwzględniać fakt, iż pracownicy (jako podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych) dokonali w terminie do 2 maja 2005 r. rozliczeń dochodów uzyskanych w 2004 r.

Ponieważ błędy w naliczeniu zaliczki faktycznie zaistniały, Spółka jako płatnik jest zobowiązana do prawidłowego naliczenia zaliczek oraz skorygowania informacji PIT – 11. Wraz z prawidłowo wykazanymi informacjami PIT – 11 Spółka winna przekazać pracownikom informację o konieczności dokonania korekt składanych deklaracji o uzyskanych w roku 2004 dochodach i ewentualnej dopłacie brakującego podatku wraz z odsetkami za zwłokę.

Zdaniem Spółki, ze względu na upływ roku podatkowego 2004 płatnik nie ma obowiązku skorygowania deklaracji PIT – 4 za poszczególne miesiące 2004 r., gdyż faktyczne rozliczenie podatku pracowników nastąpi w ich skorygowanych deklaracjach rocznych.

Jedynie w tych przypadkach, gdy rozliczenia rocznego dokonywała Spółka wypełniając PIT – 40, na niej będzie ciążył obowiązek dopłaty podatku wraz z należnymi odsetkami.

Ocena prawna stanowiska pytającego.

Stosownie do postanowień art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zmianami ), Spółka dokonując wypłaty ze stosunku pracy jest zobowiązana jako płatnik do obliczenia i poboru w ciągu roku ( na zasadach określonych w art. 32 ustawy) zaliczki na podatek dochodowy, a następnie w trybie art. 38 ust. 1 do przekazania kwoty pobranych zaliczek na podatek, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w ciągu roku pobierała i wpłacała na rachunek urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłat ze stosunku pracy w nieprawidłowej wysokości (zaniżone).

Zgodnie z art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej, w razie, gdy płatnik nie dopełnił obowiązków na nim ciążących, tj. nie obliczył, nie pobrał i nie odprowadził w terminie należnego podatku na rachunek bankowy organu podatkowego, organ ten zobowiązany jest do wydania decyzji o odpowiedzialności podatkowej, w której określa wysokość nie pobranego lub pobranego i nie wpłaconego podatku.

Płatnika obciążają również, na podstawie art. 53 § 1, § 3 i § 4 Ordynacji podatkowej, odsetki za zwłokę należne od dnia następnego, po dniu, w którym podatek powinien być uregulowany.

Wskazać należy, że odpowiedzialność podatkowa płatnika jest wyłączona w sytuacji gdy pracownicy, na podstawie prawidłowo sporządzonych przez płatnika informacji PIT – 11, w których:

  • w kwocie przychodów nie uwzględniono przychodów wolnych od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a ustawy oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku,
  • w kwocie kosztów uzyskania przychodów wykazano koszty faktycznie uwzględnione przez płatnika przy poborze zaliczek na podatek,
  • w poz. 75 i 76 nie wykazano składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku,
  • w kwocie zaliczki pobranej przez płatnika wykazano faktycznie pobraną w roku podatkowym zaliczkę,

złożyli do organu podatkowego odpowiednie rozliczenie całości ciążących na nich zobowiązań podatkowych oraz sami dokonali wpłat należnego podatku – zwalnia to płatnika od obowiązku skorygowania deklaracji PIT – 4.

W związku z powyższym, uwzględniając okoliczności przedstawione przez Spółkę w piśmie oraz przytoczone przepisy prawa, brak podstawy do złożenia korekt deklaracji PIT – 4 oraz zapłaty tych samych zobowiązań przez Spółkę, gdyż z chwilą zapłaty przez pracowników nastąpiło wygaśnięcie tych zobowiązań.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez płatnika jest prawidłowe.

Niniejsze postanowienie na podstawie art. 143 ustawy Ordynacja podatkowa zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj