Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PBII/415-107/114146/05
z 12 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBII/415-107/114146/05
Data
2005.10.12



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
modernizacja
remonty
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego związane z unowocześnieniem instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz ociepleniem elewacji zewnętrznej, dotyczące zakupu materiałów budowlanych i opłacenia robocizny, będą mogły zostać odliczone od podatku w 2005 r. w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko podatników przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2005 r., (data wpływu do tut. Urzędu) uzupełnionym w dniu 12 września 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, dotyczącej możliwości skorzystania z odliczeń od podatku z tytułu wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek, uzupełniony w dniu 12 września 2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze skierowanego do tut. organu zapytania wynika, iż podatnicy posiadają prawo własności do działki gruntu, na której zgodnie z decyzją Urzędu Gminy wybudowali w latach 1975-1979 budynek mieszkalny jednorodzinny. Budynek ten jest wyposażony w instalację gazową, elektryczną, centralnego ogrzewania i spełnia wszystkie wymagania techniczne jakim powinien odpowiadać budynek przeznaczony na pobyt całoroczny. Z kolei w 2005 r. podatnicy ponieśli wydatki na remont i modernizację przedmiotowego budynku tj. zakup materiałów budowlanych i opłacenie robocizny związanych z unowocześnieniem instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz ociepleniem elewacji zewnętrznej. Zdaniem podatników, poniesione wydatki mogą zostać odliczone w zeznaniu rocznym w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
Z dniem 1 stycznia 2004 r. wyżej cytowany przepis został uchylony.
Natomiast na mocy przepisów przejściowych - art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) podatnicy mają możliwość dokonania odliczeń wydatków mieszkaniowych do końca 2005 r. na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.
Żeby jednak skorzystać z prawa do zmniejszenia podatku dochodowego niezbędne jest łączne spełnienie następujących warunków:
- wydatki powinny zostać udokumentowane w sposób określony w art. 27a ust. 6 pkt 1 ww. ustawy, tj. fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej,
- wydatki muszą być poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe,
- wydatki muszą być przeznaczone na remont i modernizację lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach podziela stanowisko podatników, iż poniesione w 2005 r. wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego, związane z unowocześnieniem instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz ociepleniem elewacji zewnętrznej, dotyczące zakupu materiałów budowlanych i opłacenia robocizny, będą mogły zostać odliczone od podatku za 2005 r. w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, pod warunkiem udokumentowania ich fakturami wystawionymi wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Postanowienie niniejsze, na mocy art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj