Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
PP 443/49-1/05
z 30 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/49-1/05
Data
2005.08.30



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
świadczenie usług
transakcja wewnątrzwspólnotowa


Pytanie podatnika
Czy Podatnik posiada prawo do zwrotu na rachunek bankowy podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących: zakup usług obsługi rachunkowej przez biuro rachunkowe i zakup materiałów i narzędzi (farby, impregnaty) wykorzystywanych do wykonywania usług na terenie Szwecji w przypadku gdy nie dokonał żadnych usług opodatkowanych na terenie Polski?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 86 ust. 8 pkt 1, art. 106 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.05.2005r. (data wpływu do US 15.06.2005r.) uzupełnionego pismem z dnia 05.07.2005 r. (data wpływu do US 09.08.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej prawa do zwrotu na rachunek bankowy podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących: zakup usług obsługi rachunkowej przez biuro rachunkowe i zakup materiałów i narzędzi (farby, impregnaty) wykorzystywanych do wykonywania usług na terenie Szwecji w przypadku gdy nie dokonał żadnych usług opodatkowanych na terenie Polski stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Podatnik pismem z dnia 25.05.2005 r. (data wpływu 15.06.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 05.07.2005 r. (data wpływu 09.08.2005 r.) poinformował, że prowadzi firmę z siedzibą w K, która świadczy głównie usługi na terenie Szwecji. Ponieważ przedmiotem działalności są usługi remontowo-budowlane wykonywane dla szwedzkiego kontrahenta (podatnika szwedzkiego podatku od wartości dodanej) na nieruchomościach znajdujących się w Szwecji, miejscem opodatkowania usług przez niego świadczonych jest Szwecja zgodnie z art. 27 § 2 pkt 1 ustawy o VAT, podatek związany z wykonaniem usługi rozlicza szwedzki kontrahent. W deklaracji VAT-7 nie wykazuje on przychodów z tytułu świadczenia tych usług, posiada jednakże koszty opodatkowane podatkiem od towarów i usług związane ze świadczonymi usługami poza terytorium kraju i w związku z tym występuje u niego podatek naliczony.Podatnik w Polsce jest zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług oraz posiada także rejestrację w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych wystawia uproszczone faktury za wykonane usługi dla szwedzkiego kontrahenta zgodnie z § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy posiada prawo do zwrotu na rachunek bankowy podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących: zakup usług obsługi rachunkowej przez biuro rachunkowe i zakup materiałów i narzędzi (farby, impregnaty) wykorzystywanych do wykonywania usług na terenie Szwecji w przypadku gdy nie dokonał żadnych usług opodatkowanych na terenie Polski.

Zdaniem Podatnika w świetle art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikającego z zakupu usług obsługi rachunkowej przez biuro rachunkowe i zakup materiałów i narzędzi (farby, impregnaty) wykorzystywanych do wykonania usług na terenie Szwecji, a w przypadku braku podatku należnego, z uwagi na wykonywanie w danym miesiącu tylko i wyłącznie usług nieopodatkowanych na terenie Polski posiada prawo do zwrotu podatku naliczonego na rachunek bankowy zgodnie z art. 87 § 5 ustawy o VAT. Wszystkie te zakupy są bowiem związane nierozerwalnie z prowadzoną działalnością gospodarczą, a podatek naliczony od tych zakupów mógłby być odliczony gdyby świadczył te usługi na terytorium Polski.

Po przeanalizowaniu ww. zagadnienia tut. organ podatkowy podziela stanowisko Podatnika co do możliwości odliczenia i otrzymania zwrotu podatku naliczonego zawartego w fakturach na zakup: usług obsługi rachunkowej przez biuro rachunkowe i zakup materiałów i narzędzi (farby, impregnaty) wykorzystywanych do wykonania usług na terenie Szwecji na postawie następujących przepisów prawa podatkowego:

Zgodnie z treścią art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Wykonywane przez Podatnika usługi remontowo-budowlane należy zaliczyć do usług związanych z nieruchomościami, a ponieważ miejscem położenia nieruchomości jest Szwecja to tam też jest miejsce opodatkowania tych usług. Stanowią one zatem czynność niepodlegającą opodatkowaniu w kraju i Podatnik nie wykazuje ich w deklaracji VAT-7. W takiej sytuacji Podatnik ma obowiązek wystawić fakturę VAT dokumentującą wykonanie ww. usług, faktura VAT nie będzie zawierała kwoty podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 106 ust. 2 cyt. ustawy oraz § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798) do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze, powinny zawierać dane określone w § 9 cyt. rozporządzenia, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Ponadto faktury, mogą nie zawierać danych określonych w § 9 ust. 1 pkt 2, dotyczących nabywcy, z zastrzeżeniem, iż w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.

Z treści przepisu art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wynika, że Podatnik będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Natomiast w art. 87 ust. 5 cyt. ustawy postanowiono, że na umotywowany wniosek podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 w terminie określonym w ust. 4 art. 87 cyt. ustawy. W tej sytuacji chodzi o podatników krajowych, którzy realizują w okresie rozliczeniowym wyłącznie czynności poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej w kraju (Polsce). W związku z powyższym, jeżeli wnioskodawca dla celów prowadzonej za granicą działalności nabywa w Polsce towary lub usługi lub też dokonuje ich importu w związku z czym występuje u niego z tego tytułu podatek naliczony przepis art. 87 ust. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. umożliwia mu odzyskanie tego podatku.

Zatem podstawą dokonania w tym przypadku zwrotu podatku naliczonego będzie każdorazowo umotywowany wniosek podatnika, bowiem jak wynika z treści cyt. art. 87 ust. 5 zwrot podatku naliczonego przysługuje podatnikowi nie dokonującemu sprzedaży opodatkowanej na jego umotywowany wniosek, w przypadku gdy podatnik ten dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju. Podatnik ma prawo na umotywowany wniosek żądać zwrotu podatku naliczonego jednakże pod warunkiem, iż posiada on faktury lub dokumenty celne oraz dokumenty z których wynika związek podatku naliczonego z wykonywanymi usługami. Podobnie, jak w przypadku odliczenia podatku naliczonego, podatnik musi wykazać przed organem podatkowym okoliczności prowadzonej działalności za granicą. W szczególności, że kwoty podatku naliczonego, których zwrotu się domaga mogłyby być odliczone, gdyby te czynności były wykonywane na terytorium kraju, żądając zwrotu musi posiadać dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i udzielona została w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących, nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj