Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-36-2/2005
z 24 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-36-2/2005
Data
2005.10.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenie składek na ubezpieczenia


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
odliczenia od podatku
osoby współpracujące
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość odliczania od podatku dochodowego składek na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconych przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą za osobę współpracującą?


P o s t a n o w i e n i e
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 i art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 26 września 2005 r., który wpłynął do tutejszego organu podatkowego w dniu 29 września 2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości odliczania od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą za osobę współpracującą, stwierdza, że stanowisko Pana jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e
Zgodnie z przepisem art.14a §1 ww. Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości m.in. naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Natomiast zgodnie z §2 tegoż art.14a składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 26 września 2005 r. stanu faktycznego wynika, że jest Pan osobą prowadzącą działalność gospodarczą, Pana żona nie uzyskuje przychodów natomiast posiada status osoby współpracującej i dlatego też jest Pan zobligowany przepisami ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za równo za siebie jak i za małżonkę. Do tutejszego organu podatkowego zwrócił się Pan z prośbą o jednoznaczną wykładnię, czy przysługuje Panu odliczenie od podatku z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych za osobę współpracującą.

Zdaniem Pana w myśl przepisów art.27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana za osobę współpracującą może być odliczana od podatku dochodowego w deklaracji PIT-5L oraz w zeznaniu rocznym do wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki.

Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny i prawny stwierdza się, iż stanowisko zawarte w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art.27b ust.1 i ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz.176 ze zm.) podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne , o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych /Dz. U. nr 210 poz. 2135/:
1) opłaconych w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

2) pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych , /.../.
Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Natomiast zgodnie z przepisami art. 85 ust. 14 powyżej cytowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, za osobę współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność składkę oblicza, odprowadza i finansuje ze środków własnych osoba prowadząca pozarolniczą działalność.
Definicja "osoby współpracującej" dla celów ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego zawarta została w art. 8 ust.11 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych /Dz. U. nr 137 poz. 887 ze zm./, według przepisu za osobę współpracują z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nie dotyczy osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

A zatem jeżeli współmałżonka Pana spełnia wyżej określone warunki, tj. pozostaje z Panem we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu tej działalności, to opłacone przez Pana składki na jej ubezpieczenie zdrowotne podlegają odliczeniu od Pana podatku dochodowego zarówno w deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy PIT-5L jak również w zeznaniu rocznym PIT-36L do wysokość limitu wskazanego w wyżej cytowanym przepisie art.27b ust.2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. do wysokości 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto w myśl przepisów art.14b §1 i §2 ww. Ordynacji podatkowej nie jest dla Pana wiążąca, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Pana i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w §5.

Zgodnie z art.14a §4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie, które zgodnie z przepisem art.236 §2 pkt 1 wnosi się w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Zgodnie z przepisem art.222, w związku z art.239 Ordynacji podatkowej, zażalenie to powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj