Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
DG/415-IX/147-26b/05
z 9 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DG/415-IX/147-26b/05
Data
2005.09.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt
księga przychodów i rozchodów
przelew
rachunek bankowy


Pytanie podatnika
W sprawie wydatków dotyczących stałych opłat związanych z działalnością gospodarczą poniesionych za pośrednictwem banku.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie: - art. 14a § 1, art. 14a § 3 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uznaje stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 29 czerwca 2005 r. (wpływ do Urzędu 01 lipca 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wydatków dotyczących stałych opłat związanych z działalnością gospodarczą poniesionych za pośrednictwem banku

za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

W dniu 01 lipca 2005 r. złożył Pan w Urzędzie wniosek o udzielenie przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą. W związku z powyższym zlecił Pan bankowi, dokonywanie w ustalonym terminie opłat dotyczących prowadzonej działalności w formie zlecenia stałego.

Zapytanie Pana dotyczy daty ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zleconych bankowi opłat stałych.

Pana zdaniem, opłaty te należy ewidencjonować jako koszt w dniu, który został ustalony z bankiem jako data dokonania przelewu.

Ocena prawna Pana stanowiska w sprawie.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Możliwość zaliczenia wydatku do podatkowej kategorii kosztów uzyskania przychodów istnieje wówczas, gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki, tj. wydatek:

  • pozostaje w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i jest poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
  • nie znajduje się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy.

Mając powyższe na uwadze, warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest poniesienie go przez podatnika.

Zwrot „koszty poniesione” oznacza koszty faktycznie i bezspornie poniesione przez podatnika. Są to zatem te wydatki, które mają charakter definitywny, nie podlegają zwrotowi i są pokryte z zasobów majątkowych podatnika.

Zgodnie z art. 63c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (t. j. z 2002 r. Dz. U. Nr 72, poz. 665 ze zm.) polecenie przelewu stanowi udzieloną bankowi dyspozycję dłużnika obciążenia jego rachunku określoną kwotą i uznania tą kwotą rachunku wierzyciela. Bank wykonuje dyspozycję dłużnika w sposób przewidziany w umowie rachunku bankowego.

Szczególnymi formami poleceń przelewu są zlecenia stałe. Dłużnik składa wtedy jednorazową dyspozycję obciążenia jego rachunku i uznania rachunku wierzyciela oznaczoną kwotą każdorazowo z upływem pewnego okresu.

Z uwagi na fakt, iż bank na podstawie stałego zlecenia w ustalonym przez Pana terminie dokonuje w Pana imieniu opłat związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą – data dokonania przelewu pieniędzy przez bank ze środków zgromadzonych na koncie będzie momentem poniesienia przez Pana wydatku.

W związku z powyższym, w dniu poniesienia wydatku (przy spełnieniu warunków określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) może Pan zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu i zaksięgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Potwierdzeniem dokonania powyższych transakcji będzie przelew bankowy z informacją dotyczącą daty oraz kwoty obciążającej Pana rachunek bankowy.

Zatem mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia, jak również zmiany stanu prawnego stanowiącego podstawę jej wydania.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj