Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
III/443/93/MK/05
z 5 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443/93/MK/05
Data
2005.08.05



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
druk
książka
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Jestem emerytką, napisałam książkę historyczną i chcę ją wydać drukiem.
Czy sprzedaż i darowizna części nakładu napisanej przeze mnie książki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08. 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew: uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z 19.05.2005r. (data wpływu 24.05.2005r.).

Z przedstawionego we wniosku stanowiska wynika, że dokonanie przez Podatniczkę sprzedaży oraz darowizny części nakładu napisanej przez nią książki nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew przedstawia, co poniżej:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2005r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Ponadto zgodnie z art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej orazosoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Art. 15 zawiera pewne wyłączenia, jednakże nie dotyczą one twórców i artystów, którzy prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro (tj. 43.800 zł). Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Podatnik może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego jeśli począwszy od stycznia 2005 r. wartość sprzedaży nie przekroczyła 43.800 zł. Jeśli jednak w bieżącym roku kwota ta zostanie przekroczona, nastąpi utrata zwolnienia.

W świetle art. 113 ust. 9 cyt. ustawy, w przypadku rozpoczęcia wykonywania czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego, obowiązuje zwolnienie od podatku od towarów i usług, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.

Po przekroczeniu przedmiotowej kwoty, Podatnik ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie właściwy urząd skarbowy. W momencie przekroczenia limitu powstaje obowiązek podatkowy, a opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad kwotę limitu. Jako moment przekroczenia należy postrzegać dzień przekroczenia tej kwoty, w związku z tym wymagane jest prowadzenie rozliczeń ze sprzedaży w stosunku dziennym.Od chwili przekroczenia limitu Podatnik zobowiązany jest do zastosowania odpowiednich stawek podatkowych właściwych dla danego towaru lub usługi i do odprowadzania podatku należnego, a poza tym do prowadzenia ewidencji podatkowej w rozumieniu art. 190 wIw ustawy, składania miesięcznych deklaracji podatkowych oraz wystawiania faktur VAT dokumentujących dokonanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podatnik, który do czasu utraty zwolnienia nie był zarejestrowany, powinien tego dokonać niezwłocznie, aby uniknąć negatywnych konsekwencji prowadzących do utraty prawa do odliczania podatku naliczonego.

Wobec powyższego dokonana przez Podatnika sprzedaż części nakładu przedmiotowej książki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w przypadku nie spełnienia warunków do skorzystania ze zwolnienia, opisanych wyżej (art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy powołanej wyżej)

Należy także podkreślić, iż w świetle art. 146 ust. l pkt 3 w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku O % stosuje się m. in. do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:
- książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek -oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
- czasopism specjalistycznych,

Powyższe oznacza, że sprzedaż przedmiotowej książki będzie opodatkowana stawką 0% , pod warunkiem, że książka ta będzie na podstawie odrębnych przepisów oznaczona symbolem ISBN.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2. cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa wart. 5 ust. l pkt l, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Art. 7 ust. 3 cyt. ustawy stanowi, iż przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.
Postanowienie ust. 3 art. 7 w/w ustawy stanowi zatem jednoznacznie, że przez odpłatną dostawę towarów rozumie się także przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów w postaci prezentów, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od nabycia tych towarów - z wyłączeniem prezentów o małej wartości.

Czynność przekazania towarów zrealizowana nieodpłatnie została zrównana przez ustawodawcę z odpłatną dostawą towarów, która zgodnie z art. 5 cyt. ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj