Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2315/04/CIP/01
z 13 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2315/04/CIP/01
Data
2004.12.13



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dotacja
stawki podatku
usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej
zakup
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy od otrzymanych środków finansowanych na zakup hormonu wzrostu w ramach programu zdrowotnego należy wystawić fakturę wewnętrzna, naliczyć i odprowadzić 7% podatek od towarów i usług?
Czy wszystkie środki finansowe otrzymane z Ministerstwa Zdrowia na programy zdrowotne należy traktować jako obrót z tytułu świadczonych usług w zakresie ochrony zdrowia (PKWiU ex 85) i czy należy kojarzyć je z opłaconym za nie materiałem?
Podatnik stoi na stanowisku, iż z uwagi na to, że hormon wzrostu jest lekiem niezbędnym do realizacji programu, a ten jako cel nadrzędny ma służyć ochronie zdrowia, należy wystawić fakturę wewnętrzną, ze stawką VAT zwolnione PKWiU ex85.
Ponadto Podatnik uważa, iż w sytuacji otrzymania na podstawie art. 54 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zm.) kolejnych środków finansowych z Ministerstwa Zdrowia na programy zdrowotne, całość otrzymanych kwot, będących równocześnie obrotem w rozumieniu ustawy o VAT, należy traktować jako usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, bez wydzielania składowych w postaci kupowanych materiałów, stanowiących element wykonywanego programu.


Stan faktyczny

Podatnik zawarł umowę z Ministerstwem Zdrowia na realizację programu polityki zdrowotnej. W ramach tego programu Podatnik zobowiązuje się do zakupu hormonu wzrostu, który w całości sfinansowany jest ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Zdrowia.

Podatnik kupuje hormon od firmy wyłonionej w przetargu otrzymując fakturę VAT z naliczonym 7% podatkiem VAT – PKWiU 24.42.12-80.00.

Podatnik na podstawie przepisu art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535/ podstawą opodatkowania tym podatkiem jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Do stwierdzenia, że dana dotacja (subwencja) zwiększa podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, niezbędne jest ustalenie czy tego typu dofinansowanie wiąże się ściśle z ceną konkretnego świadczenia lub czy stanowi rekompensatę z tytułu wykonywania określonego świadczenia po cenach obniżonych. W takim bowiem przypadku otrzymana dotacja (subwencja) powinna zaliczana być do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Natomiast w przypadku otrzymania dotacji (subwencji) służących pokryciu całości lub części kosztów ogólnej działalności podatnika, gdy nie istnieje możliwość bezpośredniego powiązania otrzymanego dofinansowania z ceną konkretnych dostaw towarów lub świadczenia konkretnych usług, wówczas brak jest podstaw do uznania, że taka dotacja (subwencja) podlega automatycznemu zaliczeniu do podstawy opodatkowania podatkiem VAT. Wobec powyższego dotacje mające na celu dofinansowanie działalności, nie uzależnione od ilości i wartości świadczonych usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowym stanie faktycznym Podatnik zgodnie z zawartą umową z Ministerstwem Zdrowia na realizację programu polityki zdrowotnej, otrzymuje środki finansowe (dotacje, subwencje) na zakup hormonu wzrostu.

Dotacja ta związana jest z refundacją kosztów poniesionych z zakupem konkretnego towaru, a więc jest dotacją przedmiotową co zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT stanowi obrót i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT dostawa i świadczenie usług opodatkowane jest stawką podatku w wysokości 22% - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie i rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.

W poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług – stanowiących wykaz usług zwolnionych od podatku – zostały wymienione usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

W myśl zapisu art. 106 ust. 7 ww. ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Ponadto zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT - podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Środki finansowe otrzymane z Ministerstwa Zdrowia na programy zdrowotne należy traktować jako obrót z tytułu świadczonych usług w zakresie ochrony zdrowia (PKWiU ex 85), które na podstawie załącznika nr 4 do ustawy o VAT są zwolnione od podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj