Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PDII/005-18/05
z 26 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/005-18/05
Data
2005.07.26



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
krew
warunek


Pytanie podatnika
Czy podatnik, który jako honorowy krwiodawca oddaje krew i osocze na rzecz Regionalnego Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa, może dokonać odliczenia darowizny od dochodu w podatku dochodowym od osób fzycznych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 25.05.2005 r., który wpłyną do tut. Urzędu w dniu 30.05.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z wniosku i przedstawionego w nim stanu faktycznego wynika, iż w 2004 r., jako honorowy krwiodawca, oddał Pan krew i osocze o łącznej wartości 438,00 zł na rzecz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w K., Oddział Terenowy w T. Fakt ten potwierdził Pan, przedkładając stosowne zaświadczenie.
Składając wniosek o dokonanie interpretacji w w/w zakresie, powołuje się Pan na fakt rozmowy telefonicznej przeprowadzonej z Radcą Prawnym w/w Instytucji, który poinformował Pana, iż Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w K. spełnia kryteria określone w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873).
W oparciu o uzyskaną informację, analizując treść art. 26 ust. 1 pkt. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznał Pan, iż przysługuje Panu prawo do odliczenia od dochodu uzyskanego w 2004 r. wartości uczynionej darowizny.

Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczeniu od dochodu podlegają darowizny przekazane m. in. na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele.
Organizacjami, o których mowa w tym przepisie, są przede wszystkim organizacje pozarządowe, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia.
W myśl przepisów art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681 ze zm.) zadania określone w zakresie pobierania krwi, oddzielania jej składników oraz zaopatrzenia w krew do celów określonych w ustawie realizują jednostki organizacyjne publicznej służby krwi określone w ust. 3 pkt 2-4, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1 ustawy. Jednostkami organizacyjnymi publicznej służby krwi są m. in. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Zgodnie z art. 23 ust. 3 tej ustawy Regionalne Centra są samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. z zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zm.), tworzonymi przez ministra właściwego do spraw zdrowia, i są dofinansowywane w formie dotacji z budżetu państwa, z części będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia, w zakresie zadań określonych w tej ustawie.
W związku z tym, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w K. Oddział Terenowy w T. jest jednostką sektora finansów publicznych (samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej) w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 ze zm.) darowizna przekazana w 2004 r. na rzecz Centrum nie podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Pana w rozpatrywanym wniosku, należy uznać za nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:
– dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
– nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj