Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D2-443/76/05
z 23 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D2-443/76/05
Data
2005.09.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja
obrót


Pytanie podatnika
Czy naliczony podatek VAT zapłacony przy zakupie towarów i usług związanych z realizowaniem dofinansowanych projektów zwiększa koszt tych projektów, czy podlega odliczeniu od należnego podatku VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2005 r. wpłynął wniosek Sp. z o.o. ......... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik otrzymał dofinansowanie w formie dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (w ramach Priorytetu 2 – Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach) na realizację Projektu „Kompetencje językowe administracji publicznej szansą rozwoju regionu”.

Realizacja projektu polega na zorganizowaniu i prowadzeniu kursów w zakresie języka angielskiego i niemieckiego na kilku poziomach zaawansowania oraz przygotowaniu do egzaminu TELC.

Beneficjent ostateczny (osoba korzystająca z kursu i świadczeń towarzyszących) nie ponosi kosztów kursu i egzaminu. Świadczenia te są całkowicie bezpłatne dla osób, które z nich korzystają.

Wypłata dotacji będzie dokonywana transzami na podstawie złożonych wniosków o płatność, zgodnie z postanowieniami umowy o dofinansowanie Projektu.

Poziom dofinansowania Projektu w ramach Działań Priorytetu 2 ZPORR oblicza się w stosunku do całości kwalifikowanych wydatków, w oparciu o progi dofinansowania. Generalną zasadą jest, iż kwalifikowane wydatki są finansowane w maksymalnie 75 % z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w maksymalnie 25 % ze środków budżetu państwa.

Podstawą prawną do zawarcia w/w umowy był Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR) 2004-2006 przyjęty rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 1 lipca 2004 r. w sprawie przyjęcia Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 (Dz. U. Nr 166, poz. 1745).

Instytucją Wdrażającą ZPORR jest Wojewódzki Urząd Pracy właściwy dla danego regionu.

Instytucją Pośredniczącą ZPORR jest Wojewoda.

Instytucją Zarządzającą jest ZPORR jest Departament Wdrażania Programów Rozwoju Regionalnego w Ministerstwie Gospodarki i Pracy.

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego ZPORR - jeden z siedmiu programów operacyjnych, które służą do realizacji Narodowego Planu Rozwoju/Podstaw Wsparcia Wspólnoty na lata 2004 -2006. Program ten rozwija cele Narodowego Planu Rozwoju, określając priorytety, kierunki i wysokość środków przeznaczonych na realizację polityki regionalnej państwa, które będą uruchamiane z udziałem funduszy strukturalnych w pierwszym okresie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
i zadano pytanie:

„Czy naliczony podatek VAT zapłacony przy zakupie towarów i usług związanych z realizowaniem dofinansowanych projektów zwiększa koszt tych projektów, czy podlega odliczeniu od należnego podatku VAT...”

i zajęto następujące stanowisko:

Otrzymana dotacja stanowi obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 i podlega opodatkowaniu stawką, jaka znajduje zastosowanie przy opodatkowaniu świadczonych w ramach projektu usługach.

Organizowane przez Spółkę kursy językowe objęte są zwolnieniem z podatku VAT na podstawie pkt 7 załącznika nr 4 do Ustawy o podatku od towarów i usług. Na tej podstawie podatek naliczony przy zakupie towarów i usług związanych ze świadczeniem tych usług, w całości nie podlega odliczeniu od podatku należnego przy sprzedaży. Podatek naliczony stanowi więc koszt świadczonych usług.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z treści wniosku, Spółka prowadzi działalność w zakresie usług edukacyjnych, do których zgodnie z art. 43 ust. 1 wyżej powołanej ustawy oraz z poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług stosuje się zwolnienie od podatku.

W myśl wyżej powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Spółce nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych ze świadczeniem usług w zakresie edukacji.

Zaznaczyć również należy, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm./ naliczony podatek od towarów i usług jest kosztem uzyskania przychodów, jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług, w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty podatku należnego lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.

Załączniki złożone wraz z pismem – umowa nr Z/2.02/II/2.1/5/05/U/4/05 z dnia 22.04.2005 r. nie zostały poddane ocenie, a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Stronę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj