Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-443-108/05/EN
z 6 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-443-108/05/EN
Data
2005.10.06



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
podatek naliczony
samochód ciężarowy
samochód osobowy
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji gdy samochód będący przed dniem 1 maja 2004 r. samochodem ciężarowym utracił ten status i w świetle nowej ustawy o VAT jest samochodem osobowym, należy dokonać zwrotu wcześniej odliczonego przy zakupie podatku VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz.60 z 2005 r. ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Pani X, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 12.09.2005 r. (data wpływu: 14.09.2005 r.) o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę. W 2003 r. strona zakupiła samochód ciężarowy z kratką ze świadectwem homologacji. W świetle obowiązujących wówczas przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Od dnia wejścia w życie nowej ustawy o VAT strona zaprzestała odliczania podatku naliczonego od należnego, gdyż - w związku z art. 88 ust. 1 pkt 3 - dopuszczalna ładowność samochodu jest mniejsza niż wynikająca ze wzoru określonego w art. 86 ust. 3.

2. Przedmiot interpretacji. Czy w sytuacji gdy samochód będący przed dniem 1 maja 2004 r. samochodem ciężarowym utracił ten status i w świetle nowej ustawy o VAT jest samochodem osobowym, należy dokonać zwrotu wcześniej odliczonego przy zakupie podatku VAT?

3. Stanowisko Wnioskodawcy. Jako własne stanowisko Podatnik podaje, iż nie musi dokonywać zwrotu wcześniej odliczonego podatku naliczonego, bowiem czynność przekwalifikowania samochodu nie została wymieniona w art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zatem nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 5, art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. W myśl art. 25 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne użytkowanie na podstawie umów leasingowych tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika. Jeżeli zatem podatnik dokonał zakupu samochodu ciężarowego, co potwierdzone jest stosowną homologacją i wykorzystał go do realizacji sprzedaży opodatkowanej - przysługiwało mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu tego samochodu. Dla realizacji tego prawa istotnym jest, aby w momencie zakupu przez podatnika towaru związanego z jego sprzedażą opodatkowaną nie zachodziły okoliczności wyłączające w świetle ww. przepisów podatkowych prawa do jego odliczenia.

Jeśli obecnie możliwa jest zmiana - przekwalifikowanie samochodu ciężarowego na osobowy, to w ocenie Naczelnika tut. Urzędu czynność ta nie wywołuje skutków odnośnie minionych okresów rozliczeniowych. Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez stronę, Podatnikowi w świetle ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie powyższego samochodu i podatnik z tego prawa skorzystał. Zatem jeśli Strona spełniła wszystkie warunki do odliczenia podatku VAT przy zakupie samochodu ciężarowego, to zdaniem tutejszego organu późniejsza czynność przekwalifikowania samochodu ciężarowego na osobowy nie będzie rodziła skutków w postaci konieczności korygowania pierwotnie odliczonego podatku naliczonego.

Ponadto czynność przekwalifikowania samochodu nie została wymieniona w art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.), zatem nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zaznaczyć jednak należy, iż w momencie sprzedaży samochodu, strona zobowiązana będzie do naliczenia, pobrania i zapłaty podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym nastąpi sprzedaż samochodu, bowiem sprzedaż ta nie mogłaby korzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko podatnika, iż nie musi dokonywać zwrotu wcześniej odliczonego podatku naliczonego w przypadku przekwalifikowania samochodu ciężarowego na osobowy, jest zdaniem Naczelnika tut. Urzędu prawidłowe. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj