Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/423-19/05
z 11 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-19/05
Data
2005.08.11



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
ubezpieczenia osobowe


Pytanie podatnika
Czy ubezpieczenie na życie pojedynczego pracownika jest dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków–Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 19.05.2005 r. (data wpł. 20.05.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 10.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w kwestii zaliczania do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy opłacanych składek na ubezpieczenie pracowników jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tut. Organ uznał, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka zwróciła się z zapytaniem czy ubezpieczenie na życie pojedynczego pracownika jest dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodów.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 59 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:
a) wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
b) możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
c) wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.
Tym samym opłacanie przez podatnika składek na ubezpieczenie życia i następstw nieszczęśliwych wypadków pracowników w zakładzie ubezpieczeń stanowi koszt uzyskania przychodu, jeżeli nie zachodzą okoliczności określone w cyt. art. 16 ust. 1 pkt 59 cyt. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
Przy zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie na życie wpłacanych do firm ubezpieczeniowych przez zakłady pracy na rzecz swoich pracowników należy mieć na uwadze kto zgodnie z treścią zawartej umowy ubezpieczenia na życie pracownika jest osobą uposażoną.
Jeżeli uposażonym jest zakład pracy (na jego rzecz nastąpi wypłata sumy ubezpieczenia) składki płacone przez zakład z omawianego tytułu nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów. W sytuacji natomiast, gdy ubezpieczonym i uposażonym będzie pracownik, to składki wpłacane do firmy ubezpieczeniowej przez zakład pracy na ubezpieczenie pracownika – stanowić będą dla pracodawcy koszty uzyskania przychodów.
Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, że Spółka we wniosku powołuje się na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków–Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj