Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-384/12/DK
z 24 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-384/12/DK
Data
2012.09.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
jednoosobowa działalność gospodarcza
przedsiębiorstwa
przekształcanie
spółka kapitałowa
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
środek trwały
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa


Istota interpretacji
W jakiej wartości początkowej powinny zostać ujęte wartości niematerialne i prawne w jednoosobowej spółce z o.o., powstałej z przekształcenia indywidualnej działalności gospodarczej osoby fizycznej?



Wniosek ORD-IN 783 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2012 r. (data wpływu 13 lipca 2012 r.) dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych w spółce z o.o., w związku z planowanym przekształceniem – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych w spółce z o.o., w związku z planowanym przekształceniem.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Osoba fizyczna będąca polskim rezydentem podatkowym (dalej: „Wnioskodawca”) rozważa przekształcenie indywidualnej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę z o.o.). Po przekształceniu formy działalności gospodarczej z indywidualnej w jednoosobową spółkę z o.o., w jej księgach zostaną ujęte składniki majątkowe, które jako wartości niematerialne i prawne były przedmiotem amortyzacji podatkowej w ramach indywidualnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy - w szczególności znaki towarowe oraz prawa autorskie do serwisów internetowych (programy komputerowe, domeny, grafiki, bazy danych i inne). Powyższe składniki majątkowe zostaną ujęte w księgach spółki jako wartości niematerialne i prawne. Niewykluczone, iż po przekształceniu do Spółki mogą przystąpić udziałowcy inni niż Wnioskodawca.


Wobec powyższego zadano następujące pytanie.


W jakiej wartości początkowej powinny zostać ujęte wartości niematerialne i prawne w jednoosobowej spółce z o.o., powstałej z przekształcenia indywidualnej działalności gospodarczej osoby fizycznej...


Wnioskodawca wskazał, iż zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4b lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w razie przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę z o.o.), za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się wartość początkową od której były dokonywane odpisy amortyzacyjne. Natomiast zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4b lit. b), wartość składników majątku, które nie były amortyzowane przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną przed przekształceniem, powinny zostać ujęte w księgach jednoosobowej spółki z o.o. w wartości wydatków, poniesionych na ich nabycie albo wytworzenie, niezaliczonych wcześniej do kosztów uzyskania przychodu w jakiejkolwiek formie.

Biorąc pod uwagę art. 16g ust. 1 pkt 4b lit. a) ww. ustawy, wartości niematerialne i prawne w jednoosobowej spółce z o.o., powstałej z przekształcenia indywidualnej działalności gospodarczej osoby fizycznej, powinny zostać ujęte w ich wartości początkowej, od której były dokonywane odpisy amortyzacyjne na potrzeby tejże indywidualnej działalności gospodarczej (zasada kontynuacji). Na powyższe nie mają wpływu opisane w opisie zdarzenia przyszłego ewentualne późniejsze zmiany struktury udziałowej Spółki, gdyż nie zmieniają one faktu, iż w wyniku przekształcenia doszło do powstania jednoosobowej spółki kapitałowej do której to transakcji znajduje zastosowanie art. 16g ust. 1 pkt 4b lit. a) omawianej ustawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z dnia 13 marca 2012 r. poz. 270) Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj