Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-184/05/CIP/01
z 8 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-184/05/CIP/01
Data
2004.02.08



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja przedmiotowa
obrót
podatek od towarów i usług
podstawa opodatkowania
rachunek bankowy


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy dotacje za okres od 30.04.2004r., które wpłynęły na rachunek bankowy po 1.05.2004r. podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a także czy dotacje samorządowe przekazywane przez urząd marszałkowski na podstawie zawartej umowy w ramach obowiązku służby publicznej, powinny być opodatkowane podatkiem od towarów i usług.
Zdaniem podatnika przepisy ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania do przyznanych dotacji przed dniem wejścia w życie tej ustawy. Natomiast dotacje samorządowe będące dofinansowaniem ogólnym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik otrzymuje dotacje przedmiotowe przeznaczone na dofinansowanie utraconych przychodów z tytułu honorowania ulg przejazdowych na podstawie ustawy z dnia 20.06.1994r. o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. Nr 54, poz. 254 z późn. zm.). Podatnik otrzymuje również dotacje samorządowe z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na wykonywanie przewozów pasażerskich.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Z dniem 1 maja 2004r. utraciła moc ustawa z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zgodnie z art. 15 uchylonej ustawy podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług był obrót. Jednakże dopiero ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w art. 29 za obrót będący podstawą opodatkowania uznaje także otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze związane z dostawą lub świadczeniem usług. Obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika (art. 19 ust. 21 w/w ustawy).

Dotacje przedmiotowe na wyrównanie utraconych przychodów z tytułu obowiązujących ustawowych ulg krajowych przewozach pasażerskich za okres 30.04.2004r. Podatnik otrzymał dopiero po dacie 1 maja 2004r. Oznacza to, że w czasie gdy realizowane były usługi w związku z którymi podatnikowi przyznano dotacje – nie stanowiły one obrotu będącego podstawą opodatkowania. Zatem do dotacji otrzymanych przez podatnika po dniu 1 maja 2004r. nie można przyporządkować żadnej transakcji zrealizowanej po tej dacie. W związku z tym dotacja przekazana na rachunek bankowy po dacie 1 maja 2004r. nie podlega podatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W zakresie otrzymywanych przez podatnika dotacji samorządowych stwierdzić należy, że na podstawie art. 29 ust 1 w/w ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest natomiast kwota należna z tytułu sprzedaży, obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy, pomniejszona o kwotę należnego podatku, a także otrzymana dotacja subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Zatem, nie każda dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ale tylko ta, która związana jest z przedmiotem opodatkowania tym podatkiem, czyli z dostawą towarów lub ze świadczeniem usług. Jeżeli podatnik, w związku z konkretnym świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny usługi stanowi ono, obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tego świadczenia. Dopłata taka związana bezpośrednio ze świadczeniem usług, w myśl art. 29 ust. 1 w/w ustawy, stanowi obrót podlegający opodatkowaniu wg stawki właściwej dla danej usługi.

Natomiast, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dotacje o charakterze ogólnym, przeznaczone na pokrycie kosztów działalności, nie uzależnione od ilości i wartości świadczonych usług, nie będące dofinansowaniem, czy refundacją usługi. Dotacje nie związane ze świadczonymi usługami i nie mające bezpośredniego wpływu na cenę tych usług w rozumieniu przepisu art. 29 ust. 1 w/w ustawy, nie stanowią obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

O tym, czy w danym przypadku występuje dotacja przedmiotowa, czy podmiotowa decydują szczegółowe warunki jej przyznania. W niniejszej sprawie warunki te określa zawarta umowa miedzy podatnikiem a Samorządem Województwa. Stan faktyczny wskazuje, że dotacje przekazywane przez urząd marszałkowski związane są z usługą przewozu świadczona przez podatnika, a realizowaną według ściśle określonego harmonogramu. Kwota dotacji za wykonywanie przewozów związana jest z wielkością deklarowanych kosztów i przychodów podatnika, a jej wypłaty uwarunkowane są od określonego w umowie wskaźnika. Udzielona dotacja samorządowa ma zatem na celu dofinansowanie działalności podatnika i uzależniona jest od ilości i wartości świadczonych przez podatnika usług przewozu osób.

Wobec powyższego udzielona podatnikowi dotacja samorządowa z tytułu umowy, w myśl przepisów art. 29 ust 1 w/w ustawy, będzie stanowiła obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg właściwej dla danej usługi stawki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj