Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/II/415/4111-85/05/MK
z 20 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/II/415/4111-85/05/MK
Data
2005.07.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
funkcjonariusz Policji
hotele
kwatera
zakwaterowanie


Pytanie podatnika
prosimy o wyjaśnienie, czy zakwaterowanie funkcjonariuszy policji w budynku hotelowo-szkoleniowym, w którym każdy zajmuje odrębny pokój z łazienką przydzielony decyzją jako tymczasową kwaterę bądź przydział tymczasowej kwatery, która składa się z czterech pokoi z kuchnią i łazienką gdzie każdy z funkcjonariuszy samodzielnie zajmuje odrębny pokój, korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów działając na podstawie art.216 w związku z art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniesionego w dniu 15.06.2005r.r. wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej zwolnienia przedmiotowego, przewidzianego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

p o s t a n a w i auznać Państwa stanowisko za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Funkcjonariusze policji są zakwaterowani: - na terenie obiektu zamkniętego, w budynku hotelowo-szkoleniowym i każdy z nich zajmuje odrębny pokój z łazienką przydzielony decyzją jako tymczasową kwaterę oraz - -na podstawie decyzji administracyjnej otrzymali jako współnajemcy przydział tymczasowej kwatery, która składa się z czterech pokoi z kuchnią i łazienką, i każdy z funkcjonariuszy samodzielnie zajmuje odrębny pokój.

W pierwszym przypadku budynek ma status hotelowo-szkoleniowy co wynika ze sposobu jego użytkowania, a nie jedynie hotelowy, natomiast w drugim przypadku policjanci zajmują lokal mieszkalny przeznaczony na kwaterę tymczasową. W obu przypadkach zakwaterowanych jest co najmniej dwóch funkcjonariuszy. Poza tym budynek w pierwszym przypadku jest wykorzystywany częściowo jako hotel pracowniczy, w pozostałym zakresie dla potrzeb szkoleniowych policjantów.

2. Pytanie podatnika:Prosimy o wyjaśnienie czy wyżej wskazane kategorie podatników korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 19 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

3. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zgodnie z §10 ust.1 rozporządzenia MSWiA z dnia 17 października 2001r. w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz przydziału i opróżniania tymczasowych kwater przeznaczonych dla policjantów na tymczasowe kwatery dla policjantów przeznacza się lokale mieszkalne, pokoje gościnne, pokoje w hotelu lub bursie albo pomieszczenia usytuowane w budynkach przeznaczonych na cele służbowe lub na terenie obiektu zamkniętego, o należytym stanie technicznym i sanitarnym.

W naszej ocenie przedstawione kategorie podatników nie korzystają ze zwolnień opisanych w art.21 ust.1 pkt 19 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem nie zajmują oni hoteli pracowniczych oraz kwater prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania, jeżeli miesięczne koszty świadczeń nie przekraczają 500,00zł.

4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 19 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników, których miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie korzysta z kosztów uzyskania przychodów określonych w art.22 ust.2 pkt 3 i 4, w:a) hotelach pracowniczych, b) kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500,00zł.

Z przepisu tego wynika, że zwolnienie powyższe funkcjonuje tylko wtedy, gdy pracownicy są zakwaterowani w miejscach określonego rodzaju, a mianowicie muszą to być miejsca, którym przysługuje przymiot hotelu pracowniczego lub kwatery prywatnej wynajmowanej na cele zbiorowego zakwaterowania. Ustawa nie definiuje tych pojęć, należy więc stwierdzić, że o tym czy mamy do czynienia z hotelem pracowniczym rozstrzyga przeznaczenie przez pracodawcę posiadanych budynków lub lokali na potrzeby zakwaterowania pracowników tego pracodawcy. W przypadku zaś kwater prywatnych rozstrzygającym powinno być kryterium tytułu prawnego przysługującego osobie, która dysponuje lokalami przeznaczonymi na zbiorowe zakwaterowanie. Sformułowanie kwatera prywatna odnosi się bowiem do lokali, które należą do innych niż pracodawca osób i które wynajmują je dla pracowników danego pracodawcy.

Mając na uwadze powyższe oraz te elementy, które wynikają z treści Państwa pisma, należy stwierdzić, iż budynek hotelowo-szkoleniowy nie jest hotelem pracowniczym, natomiast przydział tymczasowej kwatery nie jest wypełnieniem definicji zwolnienia w rozumieniu art.21 ust.1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem nie jest to kwatera prywatna. Należy przypuszczać, iż to tymczasowe zakwaterowanie odnosi się do tych pomieszczeń, które wskazano w tytule rozporządzenia MSWiA, i jeżeli tak, to o ile nie należą do innych podmiotów aniżeli związanych z resortem MSWiA, nie można im przypisać statusu kwater prywatnych a tylko pomieszczeń dyspozycyjnych resortu.

W świetle powyższego organ podatkowy uznał Państwa stanowisko w sprawie za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj