Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubartowie
DP1-415-13/05
z 10 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1-415-13/05
Data
2005.10.10



Autor
Urząd Skarbowy w Lubartowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
likwidacja
najem
obowiązek składania deklaracji
rozpoczęcie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy po rozpoczęciu przez męża działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek, żona, która nie będzie już osiągać dochodu z najmu, może zaniechać składania deklaracji PIT-5?


Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubartowie informuje, że stanowisko zawarte we wniosku złożonym dnia 8 sierpnia 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie jest prawidłowe.

W dniu 8 sierpnia 2005 roku złożyła Pani wspólnie z mężem wniosek o udzielenie interpretacji do zakresu i sposobu zastosowania prawa przepisów podatkowego. W sprawie męża wydano odrębne postanowienie. W zapytaniu Przedstawili Państwo następujący problem:Obecnie, wspólnie z małżonkiem, jest Pani podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu osiągania przychodów z najmu nieruchomości stanowiącej majątek objęty ustawową wspólnością małżeńską. W ciągu roku mąż Pani zamierza rozpocząć działalność gospodarczą wg klasyfikacji PKD:70.20.Z - Wynajem nieruchomości na własny rachunek.

W tej sytuacji stoi Pani na stanowisku, że po zarejestrowaniu przez męża działalności gospodarczej może Pani zaniechać składania deklaracji PIT-5.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubartowie postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odrębnymi źródłami przychodu jest:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Najem nie stanowi odrębnego źródła przychodów w przypadku, gdy prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej.

Do działalności gospodarczej najem jest zaliczany jeżeli podatnik:

  1. dokona wpisu do ewidencji działalności gospodarczej podając najem jako przedmiot tej działalności,
  2. spełnia kryteria działalności gospodarczej określone w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym tj. prowadzi działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4-9.

Jak wynika z zapytania, aktualnie źródłem przychodu jest dla Państwa najem składników majątku nie związanych z działalnością gospodarczą. Po uruchomieniu przez męża działalności gospodarczej polegającej na wynajmie nieruchomości na własny rachunek całość przychodów z tego tytułu powinna być opodatkowana u męża jako osoby prowadzącej działalność gospodarczą w tym zakresie.

Na podstawie art. 44 ustawy o podatku dochodowym podatnicy osiągający m.in. dochody z najmu i dzierżawy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w tym przepisie i składać deklaracje (PIT-5).

W sytuacji, kiedy utraci Pani źródło dochodu - najem, nie będzie Pani miała obowiązku wpłacania miesięcznych zaliczek i składania deklaracji PIT-5 począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym po raz ostatni otrzymała Pani czynsz. Tym samym stanowisko Pani w przedmiotowej sprawie jest słuszne.

Interpretacja niniejsza dotyczy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Panu prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj