Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-82/05
z 31 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-82/05
Data
2005.10.31



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
wózek


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą jako podatnik podatku od towarów i usług. W działalności swej wykorzystuję między innymi wózki widłowe zaklasyfikowane PKWiU 29.22.15-33.00". W przedstawionej sytuacji Podatnik pyta, czy może skorzystać na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z prawa odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie zakupionego paliwa (gazu, benzyny) zużytego do napędu wózków widłowych? Zdaniem Podatnika ograniczenie wynikające z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług nie dotyczy wózków widłowych, które nie są uznawane za pojazdy samochodowe, gdyż nie podlegają rejestracji w wydziale komunikacji.


Na podstawie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej ocenia powyższe stanowisko jako prawidłowe.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
W myśl art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy.
Na podstawie powołanego przepisu ograniczeniom w prawie do odliczenia podatku naliczonego podlegają paliwa silnikowe (gaz, olej napędowy) wykorzystywane do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji samochodu osobowego oraz innego pojazdu samochodowego.

W myśl przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602 z późn.zm.):
- poprzez samochód osobowy należy rozumieć pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą,
- pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.
Natomiast wózek widłowy to środek transportu do przenoszenia ładunków po drogach na terenie zakładów pracy, o pionowych prowadnicach, wzdłuż których porusza się uchwyt w kształcie wideł do pobierania i przenoszenia palet z ładunkami. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wózki widłowe mieszczą się w grupowaniu maszyny ogólnego przeznaczenia pozostałe, w kategorii wózki widłowe, pozostałe wózki do podnoszenia lub przenoszenia w transporcie wewnętrznym PKWiU 29.22.15. W związku z tym nie są zaliczane do samochodów osobowych ani pojazdów samochodowych, nie poruszają się po drogach.
Wobec tego, ograniczenia zawarte w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania do wózków widłowych. Prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie nabytego paliwa silnikowego (gazu, olej napędowego) uwarunkowane jest wykorzystywaniem tego do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj