Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF/2/415/195/05
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/2/415/195/05
Data
2005.09.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bieżąca eksploatacja samochodu
kilometrówka
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy koszt paliwa zużytego podczas transportu materiałów potrzebnych do remontu wynajmowanego lokalu mieszkalnego stanowi koszt uzyskania przychodu z najmu?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że podatniczka wynajmuje lokal mieszkalny, w którym wykonała prace remontowe. Materiały budowlane konieczne do wykonania remontu były dowożone do lokalu mieszkalnego samochodem osobowym. Dochody z najmu opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.
Podatniczka zwróciła się z pytaniami:
1. Czy koszt paliwa zużytego podczas transportu materiałów potrzebnych do remontu wynajmowanego lokalu mieszkalnego stanowi koszt uzyskania przychodu z najmu...
2. Jeśli paliwo jest kosztem uzyskania przychodu, to jak powinien być udokumentowany – fakturą czy „kilometrówką”...
Podatniczka uważa, iż koszt zakupu paliwa jest kosztem uzyskania przychodu oraz powinien być udokumentowany „kilometrówką”.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, iż zgodnie z ogólną definicją kosztów zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy.
Zatem do kosztów uzyskania podatnik może zaliczyć tylko wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki:
- zostały faktycznie poniesione w celu uzyskania przychodu, tzn. pozostają w racjonalnym związku przyczynowo – skutkowym z przychodami osiąganymi z najmu
- nie zostały wymienione w art. 23 w/w ustawy (zawierającym katalog wydatków wyłączonych przez ustawodawcę z kosztów uzyskania przychodów).
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy, najem został wymieniony jako odrębne źródło przychodu, a zatem podatnik osiągający przychody z najmu może pomniejszać je o takie koszty, dla których można znaleźć związek przyczynowo – skutkowy między ich poniesieniem a powstaniem lub zwiększeniem przychodu.
W świetle przedstawionego przez podatniczkę stanu faktycznego przeprowadzony remont lokalu mieszkalnego przeznaczonego na wynajem niewątpliwie ma wpływ na osiągnięcie przychodu z najmu, a co za tym idzie również koszt paliwa zużytego przez samochód, którym dowożono materiały niezbędne do remontu wynajmowanego lokalu mieszkalnego będzie kosztem uzyskania przychodu z tego źródła.
Jednakże podatnik poza faktem poniesienia wydatku musi wykazać, że celem wydatku było osiągnięcie przychodu z najmu, a nie realizacja własnych potrzeb mieszkaniowych.

W odniesieniu do podatników, dla których najem nie stanowi działalności gospodarczej, a tak jest w przedmiotowej sprawie, przepisy nie wprowadzają szczegółowych wymogów w zakresie dokumentowania kosztów, co oznacza, że zgodnie z art. 180 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) jako dowód należy dopuścić wszystko co może przyczynić do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.
Za taki dowód można uznać na przykład fakturę dotyczącą zakupu paliwa, na podstawie której podatniczka mogłaby proporcjonalnie wyliczyć koszt paliwa zużytego na dojazd do wynajmowanego lokalu mieszkalnego.
Ciężar dowodu, iż wydatek w takiej części związany jest ze źródłem przychodu jakim jest najem i stanowi koszt uzyskania przychodu spoczywa na podatniku.
Natomiast tzw. „kilometrówka”, o której pisze podatniczka, może być tylko i wyłącznie zastosowana w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.
O powyższym stanowi art. 23 ust. 1 pkt 46 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednocześnie należy zauważyć, że w przypadku dochodów z najmu, jako odrębnego źródła przychodu mają zastosowanie przepisy dotyczące środków trwałych będących przedmiotem najmu bądź dzierżawy. Zatem w omawianym przypadku samochód osobowy wykorzystywany do przewozu materiałów potrzebnych do remontu wynajmowanego lokalu nie stanowi środka trwałego.
Reasumując, koszt paliwa zużytego przez samochód, którym dowozi się materiały niezbędne do remontu wynajmowanego lokalu jest kosztem uzyskania przychodu z tytułu najmu lokalu mieszkalnego, a podatniczka powinna tak dokumentować koszt zakupu paliwa do samochodu aby było możliwe wyliczenie kosztu paliwa zużytego na dojazd do wynajmowanego lokalu mieszkalnego.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj