Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/415-0090/05
z 19 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BI/415-0090/05
Data
2005.10.19



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
rehabilitacja
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy wydatek na zakup lampy Bioptron można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?


Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po dokonaniu weryfikacji wydanego na wniosek P.....postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni z dnia 10 marca 2005r. Nr III-2/415-5/II/05 dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

  • postanawia się z urzędu zmienić to postanowienie.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 1 lutego 2005r. (uzupełnionym w dniu 15 lutego 2005r.) Podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie możliwości odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004r. w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku na zakup lampy Bioptron.

Zdaniem wnioskodawcy, jako osobie z pierwszą grupą inwalidztwa z ogólnego stanu zdrowia (astma oskrzelowa i osteoporoza posterydowa) przysługuje Jej odliczenie od podatku tego wydatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Postanowieniem z dnia 10 marca 2005r. Nr III-2/415-5/II/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego w nim stanu faktycznego. W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik powołując się na treść art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdził, że „za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwianiem czynności życiowych uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych...” oraz , że „zakupiony sprzęt winien cechować się indywidualnym charakterem i być niezbędnym w rehabilitacji, a także jego zakup musi być związany z rodzajem schorzenia i mieć indywidualny charakter dla osoby niepełnosprawnej.” W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego lampa Bioptron jest „sprzętem ogólnodostępnym, a jej działanie może być wykorzystywane przez inne osoby do celów łagodzenia dolegliwości.”

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) – w brzmieniu obowiązującym w 2004r. – podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 5c, 6, 8, ust. 10-12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. - za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Warunkiem odliczenia wydatków zgodnie z art. 26 ust. 7d ustawy z dnia 26 lipca 1991r. - jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organ orzekający do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową, albo rentę socjalną, albo orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia wydanego na podstawie odrębnych przepisów. Wydatki na cele rehabilitacyjne w myśl z art. 26 ust. 7b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. - podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Z powyższego wynika, że podatnik może odliczyć od dochodów wyłącznie wydatki na zakup sprzętu, urządzeń lub narzędzi technicznych, które powinny jednocześnie spełniać trzy warunki:

  1. indywidualnego przeznaczenia,
  2. niezbędności w rehabilitacji,
  3. ułatwiania w wykonywaniu czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

W rozpatrywanym przypadku wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną zaliczoną do I grupy inwalidztwa z ogólnego stanu zdrowia, w tym z astmą oskrzelową i osteoporozą posterydową.

Jak wynika ze specyfikacji urządzenia typu Bioptron - może ono w sposób naturalny wzmacniać regeneracyjne i utrzymujące równowagę zdolności organizmu, stymulować różnorodne procesy biologiczne w organizmie, a tym samym wzmagać funkcje organizmu.

Zatem wydatek poniesiony na zakup lampy Bioptron Podatniczka może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, o ile:

  • spełnione zostały warunki określone w treści art. 26 ust. 7b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. oraz
  • urządzenie to jest niezbędne w rehabilitacji Podatniczki – stosownie do potrzeb wynikających z Jej niepełnosprawności (na potwierdzenie czego zasadnym byłoby posiadanie zaświadczenia lekarskiego).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj